Řeči s Ladislavem Jaklem: Mně Klaus podepsal petici, Zemanovi ne…
Publikováno 11.10.2012 v kategorii: Jakl President!, Rozhovory

Pražská premiéra hry Pohřbívání (jen náhoda s Odcházením?) brněnského divadelního souboru Feste je parodií televizního přenosu z fiktivního pohřbu prezidenta Klause. Ladislav Jakl na svém webu pozvání už předem odmítl s tím, že si počká na „komedii o pohřbívání Karla Schwarzenberga“.

Kancléř Jiří Weigl pak Pohřbívání označil za neuvěřitelnou nechutnost a trapnou ubohost, která je vydávána za umění jen proto, že hanobí prezidenta. Weigl i Jakl patří mezi postavy inscenace.

Po Janě Bobošíkové a Miloši Zemanovi se mně před svojí besedou s voliči v Ostravě svěřil i další kandidát na prezidenta České republiky – právě ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause, hudebník a bývalý novinář Ladislav Jakl. S kameramanem Ing. Ludvíkem Kollárem jsme tak pro regionální televizi LTV točili další díl našeho cyklu Celebrity za humny.

Dobrý den, pane Jakle, co říkal Václav Klaus na Vaše rozhodnutí kandidovat?

„Nijak jsem to s ním nekonzultoval. Vzal mé rozhodnutí na vědomí. A podepsal mi petici…“

Nevadí Vám, že před několkika dny věřejně podpořil také Miloše Zemana?

„Jemu petici nepodepsal. Pouze řekl, že to je mezi kandidáty jediný politik. Což je pravda. Neřekl ale, že ho bude volit, nevyzval voliče, aby Zemana volili. Teprve tomu já bych pak říkal „podpora“…“

Přesto byste si Václava Klause vybral jako poradce. Co byste s ním konzultoval?

„To slovo „přesto“ sem nepatří, to k mému výroku o jeho „poradcování“ nemá žádný vztah. Jsem rád, že tak blízko a tak dlouho znám člověka tak pracovitého, vzdělaného a ideově vyhraněného, jako je Václav Klaus. Od takového by si občas nechal poradit každý rozumný člověk.“

Jestli bych mohl lapidárně pojmenovat období pražského Hradu v 90. letech a na počátku třetího tisíciletí, tak by to byl čas ve znamení bujarých večírků a ducha Plastic Peoples, resp. duch pragmatismu, rockerství a hudebních skupin Etal a Folimanka Blues. Lze to takto charakterizovat?

„Kdepak, mé kapely s „duchem Hradu“ nijak nesouvisejí. Já svou práci a svou muziku nikdy nemíchám. Každá role má v životě své místo a má také svá pravidla. Míchání by poškodilo obě. Ale ve všech svých rolích jsem sám sebou.“

Tak si představme, že je rok 2013 a prezidentem Česka je Ladislav Jakl; na odpovědi na mé otázky čekají davy voličů. Jakou byste chtěl ochranku?

„Do toho bych neměl co mluvit, ochranky spadají pod vnitro. A myslím, navzdory jedné nepovedené akci, že svou práci dělají dobře. Ani by mě nenapadlo, že by myšlenka na ochranku patřila mezi mé první ve funkci prezidenta.“

Myslíte si, že střelba kuličkovou pistolí byl atentátem na prezidenta Klause?

„Byla hrozbou, výhrůžkou, demostrací násilí, symbolem zabití. Ale ještě horší je, jak na tento zlý čin rareagovali mnozí Klausovi odpůrci. Jejich nenávist jde tak daleko, že je nenapadne, že tohle se nemá dělat ani protivníkovi.“

Pochybili tedy prezidentovi bodyguardi?

„Asi ano, ale po bitvě je každý generál. Rozhodně nechápu následné producírování se pachatele před kamerami. Asi to s novináři měl předem domluvené. To se mu trpět nemělo.“

Řekl jste, že jedním z Vašich poradců by byl nynější prezident Václav Klaus. V čem by Vám radil? Zeptal byste se ho třeba na vyznamenání pro bratry Mašínovi?

„Ne. V tom jsme zajedno. Já ty pány neumím ani soudit, ani adorovat. Na jejich možném ocenění není ani minimální společenská shoda, naopak ta myšleka je zdrojem ostré polemiky. A státní vyznamenání není ocenění osobní, ale jménem celého státu.“

Kterým typům osobností byste tedy udělil státní vyznamenání?

„Především různým typům osobností. Soubor vyznamenaných by měl být pestrý. Neměla by v něm zásadně převažovat žádná profese či jinak definovaná skupina. A protože veteránů ubývá, hledejme kolem sebe i hrdiny dnešních dnů.“

Jak byste se projevil v diskutované otázce udělování prezidentských milostí?

„Jako člověk, který ví, že slitování a milosrdenství patří do našeho světa. Ale který zároveň ví, že milost nemá být protézou spravedlnosti, metodou napravování rozsudků. Má se při nich brát zřetel na ty věci, které soud posuzovat neumí nebo dokonce nesmí. Na lidskou stránku příběhu.“

Pan prezident Klaus byl kritizován, že neudělil vyznamenání Radoslavu Brzobohatému, když ještě žil; co když by ale po udělení tohoto vyznamenání byl kritizován za roli v mnoha dílech seriálu Majora Zemana?

„Herce cení ztotožnění se svou rolí. Hraje ji. Pan prezident byl už od jara rozhodnut panu Brzobohatému vyznamenání letos dát, a to u příležitosti 80. narozenin. Těch se ale pan Brzobohatý o den nedožil.“

Jste pro potraty?

„Ne. Jsem zásadně proti. Ale nemyslím, že by jejich zákaz zákonem něco řešil, protože dnešní společnost by takový zákon nepřijala. Spíše jsem pro omezování potratů postupnými kroky a především zásadně proti jakýmkoli krokům směrem opačným.“

A co trest smrti…?

„Jsem proti. Stát nikomu život nedal, nemá právo ho brát.“

Hrad se přátelí s kardinálem Dukou; co z toho vyplývá pro Vás jako pro potencionálního prezidenta v otázce církevních restitucí?

„No, Hrad se přátelí.. To bych neřekl. Ano, pan kardinál Duka má mezi některými prezidentovými spolupracovníky velké příznivce. Z toho ale pro restituce neplyne vůbec nic. Takovéto principiální věci přece nesmějí podléhat nějakým aktuálním osobním vztahům.“

Církvím má být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun, kromě toho dostanou finanční kompenzaci za majetek, který není možné vydat, v hodnotě 59 miliard korun. Patří všechen majetek určený k vydání skutečně církvím?

„Ano, současná podoba zákona nastoluje mnoho otazníků. Je to tím, že problém celá léta spal a nyní jde najednou skoro o minuty, což nechápu. Výsledkem je nízká míra společenské shody i zbrklý postup při vzniku zákona i při vyjednávání o jeho přijetí.“

Stejný vztah má k Hradu i kontroverzní pan Bátora a jeho DOST – Občanská iniciativa D.O.S.T (Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice) Zařadil byste ho ke svým dalším poradcům?

„Já nikomu neslibuji místa poradců. Poradci jsou navíc analytici, prosuzují písemně předlohy, s prezidentem se nikdy ani nevidí, není to žádný kroužek debatérů. Nějak nevím, co znamená slovo „kontroverzní“. Je to asi jen taková nálepka, jak někoho nenápadně shodit ale nic na něj nemít.“

A co pan Petr Hájek. Také souhlasíte, že podle jeho slov „nikdo nikdy nedokázal a nedokáže, že je to kouření, které je tak škodlivé.? Pak sporné názory; Halíkovo kněžství, konspirace zvaná Usáma bin Ládin, nesouhlas s homosexuály, příbuznost darwinismu a marxismu…?

„Vůbec nevím, proč bych se měl vyjadřovat k jednotlivým názorům kohokoliv. Pan Hájek je velmi inspirativní a vzdělaný člověk a každý i z těch názorů, které jste řekl, má ve své nezkarikované podobě hodně racionální jádro.“

Jako prezident byste na stůl dostal jistě i důchodovou reformu. Podpořil byste ji?

„Neříkáte jakou. Podpořil bych takovou, která by stanovila rovný státní důchod ve výši životního minima. A konstruovala postupnou citlivou náběhovou křivku k tomuto ideálnímu stavu. Jenže taková není na obzoru. Myšlenku tzv. II. pilíře od základu odmítám.“

David Černý jednou řekl v souvislosti s jeho Entropou a bulharskými záchody, že ty nejsou nic proti tomu hajzlovi, co sedí na Hradě. Kdyby tak zareagoval i na Vaše hradní místo, co byste mu vzkázal…?

„Víte, co si o tom pánovi myslím? Vůbec nic…“

Máte stejný vztah k Davidu Černému jako k Viewegovi za jeho román Mráz přichází z Hradu? Nemusel jste ještě román číst, ale podle úryvků v médiích se v něm píše o tom, že Václav Klaus má milence…

„Ti pánové mě nezajímají. Jediné, co je na věci zajímavé, je otázka, jestli je to s naší společností opravdu tak špatné, když sprostota je nejlepší reklamou.“

Váš vztah k EU a Lisabonské smlouvě?

„Vztah k EU přece není na jednu otázku, to je na knihu, na mnoho knih. Jistěže jsem kritikem dosavadního nedemokratického směřování evropské integrace. A Lisabonská smlouva byla jedním z milníků na této neblahé cestě.“

Jak dlouho vydrží eurozóna?

„Tak tohle hádat nebudu. Ale určitě mnohem déle, než bude oprávněné, a to i za cenu ohromnných ztrát. Je to totiž věc prestiže bruselských elit. Tak ji za naše peníze budou držet i tehdy, kdy bude všem jasné, že to je ekonomický nesmysl.“

Měla nedávná prohibice vůbec nějaký smysl?

„Podle mého přesvědčení byla jen na škodu.“

Jak byste si představoval prezidentské pravomoce…?

„Nemyslím, že je pořeba je zásadně měnit. Ale očekávam, že jakýkoli přímo volený prezident je bude využívat důsledněji a razantněji, než bylo zvykem u dosavadních prezidentů…“

Kdy jste naposled koncertoval jako zpěvák?

„Před třemi týdny. A čeká mě to zítra.“

Na který nástroj hrajete?

„Na kytaru.“

Jste vlastenec, když o sobě prohlašujete, že jste teoretický i praktiocký znalec českého piva…?

„Má láska k pivu nemá s vlastenectvím nic společného. Už proto, že jsem v životě o sobě neprohlašoval, že jsem znalec českého piva. Naopak, zajímám se daleko více o piva, která jsou u nás skoro neznámá. Navšívil jsem mnoho pivovarů a pivních festivalů v zahraničí a dobře vím, že u nás známe z pivního světa jen velmi malou částečku.“

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET