Pravicoví kandidáti na prezidenta ladili názory na církve i euro
Publikováno 22.10.2012 v kategorii: Jakl President!, Ozvěna

Praha – Místopředseda Senátu a kandidát ODS na prezidenta republiky Přemysl Sobotka zastává názor, že pokud by Evropská unie vyzvala Českou republiku, aby přijala euro, mělo by o jeho přijetí rozhodnout referendum.

Předsedkyně Suverenity a další kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková by jako hlava státu udělala vše pro to, aby ČR z povinnosti euro přijmout vyvázala. Řekli to na dnešní diskusi, kterou pořádala krajně konzervativní Akce D.O.S.T. Jejím tématem byla obrana státní suverenity a tradičních hodnot jako základní úkol hlavy státu.

Debaty se zúčastnili i další kandidáti – prezidentův tajemník Ladislav Jakl a velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas. Oba ještě nemají dostatek podpisů, ale navzájem si už dříve deklarovali podporu.

Sobotka svoji představu obrany státní suverenity popsal tak, že prezident by na sobě měl mít tričko ČR, pod ním tričko „prezident“, následně své vlastní jméno a potom teprve případně název politické strany. Na to ve svém vystoupení reagoval i prezidentův tajemník Jakl. Na konci svého vystoupení se svlékl z košile a ukázal tričko kritizující EU. Uprostřed se skvěl nápis „New RVHP“ narážející na někdejší Radu vzájemné hospodářské pomoci, sdružení zemí socialistického bloku z dob studené války se sídlem v Moskvě. Na zádech tričko zdobil nápis „S Bruselem na věčné časy a nikdy jinak“ a písmena EU uvnitř kosočtverce složeného ze zlatých hvězd.

„Prezident by měl být garantem státní suverenity a měl by být tím, kdo hájí tradiční lidské hodnoty,“ popsal svůj názor někdejší dlouholetý poslanec KDU-ČSL a současný velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas. Karas o sobě řekl, že bývá popisován jako ten, který se stavěl proti registrovaným svazkům osob stejného pohlaví nebo proti interrupcím. „Rozhodně jsem tím byl a nestydím se za to a jsem rád,“ prohlásil Karas.

Bobošíková řekla, že obrana tradičních hodnot a suverenity státu by se neměla očekávat pouze od prezidenta, ale měl by to být úkol všech, kteří se v demokratickém režimu ucházejí o důvěru občana.

Bobošíková, Sobotka a Jakl se například shodli, že by neudělili vyznamenání bratrům Mašínům. V případě postoje k církevním restitucím však zazněla odlišná stanoviska. Bobošíková prohlásila, že by zákon o vyrovnání státu s církvemi nepodepsala. Naproti tomu Karas argumentoval tím, že lidé budou jednou rádi využívat například domovy důchodců financované z majetku církve.

Jakl nechtěl svůj postoj k církevním restitucím otevřeně říct. Zdůvodnil to tím, že součástí jeho práce je předkládat prezidentovi republiky zákony i s návrhem stanoviska a nebylo by správné, kdyby řekl, co mu doporučí.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET