Boj o Senát v Praze 2: Hilšer vs. Jakl, kandiduje i herec Kratina. Ten chce „krotit mocižrouty“
Publikováno 28.08.2018 v kategorii: Ozvěna

Herec Vladimír Kratina, spolupracovník exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl, nebo lékař a někdejší zájemce o Hrad Marek Hilšer? Další sledovaný souboj o křeslo senátora se odehrává v Praze 2. Její obyvatelé budou příštího zákonodárce vybírat z devíti kandidátů. Mandát obhajuje senátor bez stranické příslušnosti Libor Michálek. V dobrý odrazový můstek pro kandidaturu do Senátu se proměnila kampaň pro prezidentské volby. Lékař a občanský aktivista Marek Hilšer (nezávislý) se totiž spolu s Jiřím Drahošem, Pavlem Fischerem a dalšími dvěma uchazeči o Hrad nyní hlásí o křeslo v horní komoře českého parlamentu.

Post senátora obhajuje v Praze 2 Libor Michálek (nominovaný za Piráty). V Senátu chce dotáhnout do konce „prosazování protikorupční legislativy“. „Z devíti prioritních norem v oblasti boje proti korupci se podařilo prosadit jen pět novel zákonů, a tak považuji za důležité započatou práci dotáhnout do konce,“ uvedl pro deník Echo24 Libor Michálek. „Chci se také věnovat tomu, aby právo bylo lépe vymahatelné a aby například české vlajky u silnic a dálnic nebyly symbolem neschopnosti státu zjednat pořádek,“ dodal Michálek.

Ve volbách ho ale vyzve spolu s dalšími herec a kandidát ODS Vladimír Kratina. Kratina se vymezuje vůči „chorobně ambiciózním mocižroutům“. Senát má dle něj významné nástroje ke krocení jejich snahy o koncentraci moci. „Svou troškou chci přispět k udržení naší naděje a práva na svobodu, spravedlnost, cestu ke štěstí a kvalitnímu životu,“ dodal Kratina. Mezi jeho témata, která by v Senátu prosazoval, patří posílení podílu obcí a krajů na výnosu daní a schválení explicitního zákona o nezávislosti médií a novinářů po vzoru déletrvajících demokracií. Kratinovu kandidaturu zviditelnil spor mezi poslancem ODS Václavem Klausem ml. a vedením ODS. Své spolustraníky totiž Klaus ml. nadzvedl prohlášením, že v Praze 2 bude podporovat někdejšího ředitele politického odboru prezidentské kanceláře svého otce a publicistu Ladislava Jakla. Ten kandiduje s podporou SPD. Více píšeme zde.

Vládní hnutí ANO vysílá do boje o senátorské křeslo kardiologa Romana Kerekeše. Kerekeš slibuje v případě vyhraných voleb bojovat proti „legislativní džungli“. „Senát musí začít pracovat konečně na zjednodušení legislativy,“ řekl Kerekeš pro deník Echo24 s tím, že v platnost by neměly vstupovat ani legislativní zmetky. Například nepovedený zákon o elektronickém receptu, dodal Kerekeš. „Ten se několikrát odkládal pro technickou nepřipravenost. Po hektickém vstoupení v platnost se urychleně novelizoval až směšným způsobem, a to tak, že byla zrušena sankce za jeho nerespektování. Tohle měl Senát dopracovat do bezchybné podoby,“ dodal Roman Kerekeš.

Zájem o senátorské křeslo má i exstarostka Prahy 3 Vladislava Hujová, která na sebe upozornila, když označila sázení vlastních květin na ulici za nepřípustné. Později ale svá slova mírnila. Psali jsme o tom zde. Hujová, která v květnu vystoupila z TOP 09, kandiduje za sdružení Pro Prahu. TOP 09 kandidáta v tomto obvodu nemá, stejně jako vládní ČSSD nebo opoziční KDU-ČSL.

Volby do třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, druhé kolo 12. a 13. října. Kromě Prahy 2 se volí nový zákonodárce i v Praze 4, Praze 8 a Praze 12 a dalších obvodech. O 27 senátorských křesel letos bojuje 236 kandidátů.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET