Ladislav Jakl posílá kvůli právu veta vzkaz do Německa. Tak, jak jej známe…
Publikováno 12.09.2022 v kategorii: Rozhovory

„Já ony dva aktivisty, kteří demonstraci svolali, neznám, a je mi to jedno. A jedno to bylo i ostatním účastníkům. Dělat z těch desetitisíců lidí blbečky, kteří podlehli nějakým štvavým imperialistickým vysílačkám a kteří jsou pomýleni nepřátelskou propagandou, to je tak na úrovni Jakeše,“ shrnuje dění po demonstraci proti vládě na Václavském náměstí Ladislav Jakl. Bývalý poslanec, muzikant, spisovatel a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání si je jistý, že pokud vláda správně nezareaguje, budou protesty sílit.

Ladislav Jakl posílá kvůli právu veta vzkaz do Německa. Tak, jak jej známe...

Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Mnoho bylo řečeno po demonstraci na Václavském náměstí, kde se sešly desítky tisíc lidí, aby protestovaly proti krokům vlády. Jak jste protest vnímal vy?

Na demonstraci jsem byl. Tři hodiny. A nestál jsem na místě, ale dvakrát dokola obešel celou horní půlku Václavského náměstí, což v té tlačenici občas vůbec nebylo snadné. Proto vím, že složení účastníků bylo ohromně pestré. Chudší i bohatší, vysokoškoláci i lidé se základním vzděláním, Pražani i venkovani, mladí i starší, celoživotní antikomunisté i hlouček dnešních komunistů, samotáři i rodiny. Říkal jsem si, že politický dopad demonstrace možná nebude hned významný nebo přelomový, ale všem účastníkům dodalo velikou naději to, že ve svém postoji vůči energetické drahotě a v odporu proti vládě nejsou sami, že je nás takových mnoho.

Premiér Petr Fiala (ODS) k tomu řekl: „Demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, které mají blízko k extrémním pozicím a které hájí zájmy, které jsou proti zájmům České republiky i proti zájmům našich občanů.“ Ačkoliv svá slova mířil k pořadatelům, odborníci i někteří členové ODS varují, že se mohou dotknout také účastníků, mezi nimiž nebyla vidět jediná ruská vlajka. Souhlasíte, či nikoliv?

Já ony dva aktivisty, kteří akci svolali, neznám, a je mi to jedno. A jedno to bylo i ostatním účastníkům. Sešli se tam svéprávní lidé a každý z nich sám za sebe dobře věděl, proč on tam je a co tím chce vyjádřit. Dělat z těch desetitisíců lidí blbečky, kteří podlehli nějakým štvavým imperialistickým vysílačkám a kteří jsou pomýleni nepřátelskou propagandou, to je tak na úrovni Jakeše. Fiala prokázal, že svým spoluobčanům nerozumí, že je nezná a že jimi pohrdá. A člověk, který pohrdá svými spoluobčany, nesmí být premiérem. A mezi námi, jako proruský agent se chová právě Fiala, když považuje zhoubný Geen Deal za šanci pro naši republiku. Ano, je to šance, ale jak si zničit vlastní zdroje energie a stát se závislým na vrtkavých dovozech z Ruska a od arabských šejků.

Domníváte se, že se demonstrace mohou počtem lidí zvětšovat, pokud vláda správně nezareaguje a bude protesty podceňovat, jak varují někteří politologové?

Nedomnívám. Jsem si jist. Je mnoho lidí, kteří si říkali: Tentokrát se mi to ještě nehodilo, tentokrát jsem nebyl ještě dost odhodlán. A takoví už příště přijdou.

Dělá česká vláda podle vás dost? A je vhodné v této krizi stále nechávat trh, aby se s výkyvy vyrovnal sám?

Nikdo přece trh nenechává. Trh vůbec nemá šanci se v režimu plném sebevražedných regulací prosadit. Kdyby měl, žádná drahota by byla nepřišla. Co je tržního na povinných emisních povolenkách? Co je tržního na hrubém tlaku na omezení produkce energie v uhelných elektrárnách? Co je tržního na podpoře solárních a větrných baronů? Co je tržního na podpoře boháčů z kapes chudých poplatníků, aby se ti zámožní mohli předvádět s dotovanými elektromobily s dotovaným provozem? Co je tržního na nuceném přechodu tepláren na plyn? Ne, drahota není dítětem trhu, ale brutálního sociálně inženýrského plánu, jak obětovat normální život milionů lidí chiméře boje s podnebím. Boje, díky kterému si namastí kapsy ti, kteří se na tvrdých zelených restrikcích přiživují a kteří je sami vymýšlejí a prosazují.

Někteří přisuzují zdražování energií ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině, jiní také protiruským sankcím, emisním povolenkám, lipské burze nebo zelené dohodě Evropské unie Green Deal. Kdo je tedy na vině? Jde o kombinaci těchto faktorů?

Růst cen energií a krachy distribučních společností přece začaly naplno už loni, dávno před válkou. My vyrobíme 38 procent elektřiny z uhlí a 36 procent z jádra. Z plynu asi devět procent – a mohla by to být nula, kdyby se plynem nejistily nespolehlivé slunečné a větrné zdroje. Za zdražování může jen a pouze šílená klimatická politika. Válka je pro bojovníky s podnebím a i za cenu chudoby jen skvělou výmluvou. 

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET