Olympiáda schopností utrácet z cizího

Publikováno 12.07.2024 v kategorii: Publikované články

Sotva se rozptýlil prach nad volbami do Evropského parlamentu, už se nám hezky rozbíhá kampaň před podzimními volbami do Senátu a do krajských zastupitelstev. Bez ohledu na okurkovou sezónu.

(Pokračování textu…)

Nebe utopistů je peklem totality aneb Proč utopie a dystopie nejsou protiklady

Publikováno 08.07.2024 v kategorii: Publikované články

Ladislav Jakl, publicista a rocker

Futuristickým literárním a filmovým příběhům jsme si zvykli říkat Sci-Fi, tedy vědecko-fantastické, i když v drtivé většině na nich není „vědeckého“ vůbec nic. To jen zlomek z tohoto žánru se zabývá hypotézou, co s člověkem učiní ten či onen potenciální úžasný technický vynález.

Pro ostatní autor autory jde v zásadě o žánr únikový. Chtějí představit nějaké velmi nepravděpodobné nebo spíše nemožné situace a děje, a tak je posunou do světa své hypotézy o tom, jak by eventuálně mohla vypadat budoucnost, kde je možné vše.

(Pokračování textu…)

Ukrajina: osvobození, nebo dobytí?

Publikováno 04.07.2024 v kategorii: Publikované články

Před několika dny prolétla našimi médii zvěst o soudu nad jedním Čechem, který údajně raboval na Ukrajině. Kromě informace poskytnuté prvoplánově ale z příběhu prosakuje i cosi implicitního.

(Pokračování textu…)

Televize: diváku, naval prachy a mlč, vysíláme

Publikováno 28.06.2024 v kategorii: Publikované články

Měl jsem dnes zajímavé povídání se slovenským hercem a někdejším ministrem kultury Milanem Kňažkem – živě pro zprávy na Prima CNN. Povídání to bylo kolem československých vztahů u příležitosti smírné návštěvy nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho.

(Pokračování textu…)

Soumrak lidovců a televizní daň

Publikováno 27.06.2024 v kategorii: Publikované články

Lidovci učinili rozhodný krok směrem k budoucnosti. Od nynějška si budou říkat lidovci. A proč? Protože prý jsou moderní. No, přijmout po sto letech svůj název, to moc moderně nepůsobí, ale upřímně: je úlohou lidovců být moderní? Od toho tu máme jiné kabrňáky. A v tom je celý problém lidovců.

(Pokračování textu…)

Nová nová levice a déšť Bruselu

Publikováno 17.06.2024 v kategorii: Publikované články

Existuje vůbec ještě nějaká politika? Opravdová politika jako usilovná polemika mezi odlišnými společenskými koncepcemi, mezi různými přístupy ke vztahu mezi státem a jednotlivcem? Skoro to vypadá, že už neexistuje.

(Pokračování textu…)

Láska byla zavražděna. Pachatel? Politika

Publikováno 06.06.2024 v kategorii: Ozvěna, Publikované články

Ladislav Jakl, publicista a rocker

Láska je láska. No to jistě. A krumpáč je krumpáč. To jsme ale v poznání světa moc nepokročili. Pokročíme, když si uvědomíme, že pojem „láska“ má vlastně dva obsahy. Je to označení specifického typu pozitivní emoce, ale je to také označení formátu jistého vztahu. Dvoustranného, nebo i oboustranného. A v některých případech i multilaterálního.

(Pokračování textu…)

Jádro jako náš anděl strážný

Publikováno 05.06.2024 v kategorii: Ozvěna, Publikované články

Hard Core. Tvrdé jádro. Žádná měkká dužnina. Ale v jádru je to hodný chlapec. Neumí se vždy vyjádřit, ale když už promluví, hovoří velice jadrně. Prostě jádro, kam se podíváš.

(Pokračování textu…)

Volby jsou každý den

Publikováno 30.05.2024 v kategorii: Publikované články

Naše životy jsou vymezeny, omezeny, dirigovány, usměrňovány, regulovány, hlídány, kontrolovány a v mnohém i řízeny institucemi. Institucemi, které mají moc si vynutit naši poslušnost silou. Institucemi, jejichž provoz jsme povinni hradit svými penězi.

(Pokračování textu…)

„Odvolávání“ Xavera nasvítilo výrok Vášáryové. Je to trestné? Nejen to se řeší

Publikováno 24.05.2024 v kategorii: Publikované články

ČESKO: Kdo rozdmýchal nenávist ve společnosti, která nakonec vedla k atentátu na Roberta Fica? Moderátor a radní ČT Luboš Xaver Veselý několik kandidátů našel, jak v Česku, tak na Slovensku. Zejména herečku a diplomatku Magdu Vášáryovou, která o některých voličích SMERu prohlásila, že se jedná o spodinu a fašisty. Moderátor na to reagoval ostrým vzkazem. Takovým, že kvůli němu mnozí koaliční politici požadují, aby Sněmovna z Rady České televize Xavera odvolala. Ptali jsme se na názor mezi politiky, mediálními experty a dalšími osobnostmi.

(Pokračování textu…)

Co s Orbánem? Vařečku, nebo opasek?

Publikováno 22.05.2024 v kategorii: Publikované články

Ve stylu Měsíce československo-sovětského přátelství se nesly (a ještě doznívají) velkolepé oslavy 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie. A ten příslušný výroční den by se klidně mohl jmenovat Den mezinárodní rodiny.

(Pokračování textu…)

Kdo suspenduje novináře?

Publikováno 16.05.2024 v kategorii: Publikované články
Michal Šimečka, předseda extremistické strany Progresívne Slovensko, vyrukoval s heslem „Urobíme všetko, aby Fico nevládol.“ Slova mají svůj význam a všechno znamená VŠECHNO.
(Pokračování textu…)

Středověk trvá

Publikováno 09.05.2024 v kategorii: Publikované články

Polysexuální aktivisté jásají nad rozhodnutím Ústavního soudu, podle kterého k „úřední změně pohlaví“ již nebude zapotřebí operativní zákrok. Že prý už nebude platit „povinnost“ nechat se vykastrovat.

(Pokračování textu…)

I špatné věci jsou schopny vývoje, vyvíjejí se však vždy v ještě horší…

Publikováno 09.05.2024 v kategorii: Publikované články

Česká republika má bilaterální smlouvy a dohody s asi 150 zeměmi světa. V těchto dohodách jsou vymezena pravidla spolupráce v nejrůznějších oblastech.

(Pokračování textu…)

Divé činy v pozadí divočiny

Publikováno 06.05.2024 v kategorii: Publikované články

Až pojedu zítra (3. května) od Mariánských lázní směrem na Cheb, budu se dívat doprava. Což se na tomto místě dívám vždy, ale zítra k tomu budu mít extra důvod.
(Pokračování textu…)

Nesouhlasíš? Nekandiduj!

Publikováno 25.04.2024 v kategorii: Publikované články

Před volbami do eulamentu se začala šířit teze, která nás svou logikou úplně fascinuje. Není to sice žádná novinka, ale masově se v politické propagandě používá až teď. Věrní strážci těch pravých, teda levých, no prostě těch bruselských idejí napříč mediálními kanály hlavního proudu vyrazili do útoku proti všem, kdo současné směřování tzv. evropského integračního procesu kritizují.

(Pokračování textu…)

EU: léčba otevřených ran solí

Publikováno 25.04.2024 v kategorii: Publikované články

Vylezu z té nory, až to tu přestane smrdět, pravil tchoř. Něco podobného před měsícem pronesla vrchní unijní komisařka von Leyenová. Hluboce se zamyslela, a pak přišla s ohromující myšlenkou. Že napříště už nebude politika EU sledovat výhradně jen boj s podnebím, ale začně myslet i na prosperitu, rozvoj a sociální dimenzi života obyvatel EU.

(Pokračování textu…)

Minuty pro Hitlera

Publikováno 23.04.2024 v kategorii: Publikované články

Majitelé jediných pravd, jsou-li přitlačeni ke zdi důkazy, že zadupávají svobodu slova, že destruují voltairovský princip dialogu a že umlčují a zastrašují svou oponentu, vytáhnou obvykle svůj poslední zoufalý argument.
(Pokračování textu…)

Íránské střely a Praha

Publikováno 18.04.2024 v kategorii: Publikované články

Mudrlanti, kterým se dnes v médiích říká experti, vytrubovali do světa, jak prý Írán svůj víkendový útok zpackal. No, možná si měli zjistit, co bylo jeho cílem, a jak byl proveden. Pak by asi nahlédli, že Peršani udělali přesně to, co chtěli, a dosáhli přesně toho, co plánovali.

(Pokračování textu…)

Narazí česká vláda do zdi, nebo slovenskou zatáčku ještě vybere?

Publikováno 12.04.2024 v kategorii: Publikované články

Evropská unie by měla okamžitě zarazit jakékoli kroky směřující k integraci Ukrajiny do svých struktur. Důvod je k tomu pádný. Ukrajina se bratříčkuje s protidemokratickým režimem.

(Pokračování textu…)

Miliónová vláda

Publikováno 06.04.2024 v kategorii: Ozvěna, Publikované články

Poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) přinesl výsledky – vládě a sněmovně důvěřuje pětina lidí. Právě tyto dvě instituce mají v průzkumu nejhorší výsledky. Co z toho plyne? Pro deník TO připravil komentář Ladislav Jakl.

(Pokračování textu…)

My všichni jsme Gogo

Publikováno 05.04.2024 v kategorii: Publikované články, Zlehka

Lidstvo že sužují epidemie, války, hladomory, chudoba, živelní pohromy, diktatury, diletantské vlády, masová migrace, terorismus, útoky na individuální svobody, hloupé fejetony či sluneční erupce? Ale kdepak.

(Pokračování textu…)

UNESTE TO BŘEMENO!

Publikováno 03.04.2024 v kategorii: Publikované články

Naše Zeměkoule – psst, nejmenovat, máme jí říkat prostě „planeta“, což má mystický, kultovní, až náboženský nádech – je údajně v ohrožení. Zachránit ji prý může jen změna našeho myšlení, chování, změna našeho hospodaření, změna struktury a objemu spotřeby, změna životního způsobu, změna politických a demokratických mechanismů, ba dokonce změna naší životní úrovně k horšímu.

(Pokračování textu…)

Cože? Jaký „zimní čas“?

Publikováno 02.04.2024 v kategorii: Publikované články, Zlehka

Tak se nám od víkendu zase krásně prodloužily večery. A přitom to bylo tak jednoduché. Stačilo jedno administrativní nařízení. Ale proč zůstat v půli cesty? Je třeba jít dál.
(Pokračování textu…)

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Publikováno 28.03.2024 v kategorii: Publikované články, Zlehka

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

(Pokračování textu…)

Klovající zelené vrány

Publikováno 21.03.2024 v kategorii: Publikované články

Lze někdy souhlasit s klimatickými fanatiky? Divná otázka, že. Nikdy by mě nenapadlo, že ji někdy položím. A už vůbec ne, že si na ni v jistém smyslu odpovím kladně. Co mě přimělo k tomuto comingoutu
(Pokračování textu…)

Ladislav Jakl: Extremistou snadno a rychle

Publikováno 19.03.2024 v kategorii: Publikované články

Co musíš udělat člověk, aby se dnes stal extremistou? Nemusí dělat vůbec nic. Dokud chodí normálně po nohou, nikomu na něj nepřipadá nic divného. Když se ale kolem všichni lidi postaví na hlavu, začne být člověk chodící po nohou nějaký divný. Jako když všechny labutě až na jednu zčernají, stane se výstřední ta jediná labuť, která neudělá vůbec nic.
(Pokračování textu…)

Kolik Zeměkoulí se vejde na Zeměkouli

Publikováno 14.03.2024 v kategorii: Publikované články

Dnes je to 145 let, co se narodil nejvýznamnější matematik a teoretický fyzik naší éry, Albert Einstein. Jeho práce vedla ke změně chápání makrosvěta i mikrosvěta a pojetí základních kategorií, jako je hmota, energie a prostor.

(Pokračování textu…)

Více kaprů než candátů

Publikováno 07.03.2024 v kategorii: Publikované články

Souhrn nejdůležitějších aktuálních událostí: Na Písecku a Strakonicku se třásla země. Jihočeši při vítání jara asi příliš dupali. Nebo Blaničtí rytíři ve snaze prokopat se na povrch ztratili orientaci. Což se ostatně stalo i některým traktoristům v Praze. Což se pozná už podle toho, že se jim nezamlouvá statečné tažení vlády směrem k zeleným zítřkům a energetické chudobě.

(Pokračování textu…)

Nálepky a nálepkovači

Publikováno 07.03.2024 v kategorii: Publikované články

Všimli jste si čím dál frekventovanějšího výskytu slov „konspirátor“, „konspirace“ a „konspirační“? No, autor těchto řádek od chvíle, kdy se naučil číst, chápal tato slova v původním smyslu slova, tedy jako „spiklenec“, „spiknutí“, „spiklenecký“. Dokonce před více než 40 lety napsal píseň jménem Konspirační blues.

(Pokračování textu…)

O baskytaristech jen politicky korektně

Publikováno 07.03.2024 v kategorii: Publikované články

Každý přece ví, že nejhorší, co se může stát fanynce slavné bigbítové kapely, je ranní zděšení, když děvenka zjistí, že se po koncertě na hotelu probudila vedle basáka. Kdyby se vyspala aspoň s někým důležitým z té kapely!

(Pokračování textu…)

Kdo vládne? Volič, nebo peníze?

Publikováno 29.02.2024 v kategorii: Publikované články, Zlehka

Demokracie má své limity. Vždyť demokraticky byl zvolen i Hitler. To přece nejde, jen tak nechat na voličích, aby si volili, koho chtějí. Je třeba nastavit mechanismy, aby volby dopadly vždy dobře.

(Pokračování textu…)

Být fér znamená lhát?

Publikováno 29.02.2024 v kategorii: Publikované články

Na procházce v parku se hlasitě hádá manželský pár o tom, kam pojedou na dovolenou. Z lavičky je pozorují dva něžní chlapci, a jeden z nich praví: „Vidíš, Kryštůfku, já ti říkal, že tahleta smíšená manželství nedělají dobrotu“.

(Pokračování textu…)

Doktor traktor přišel léčit klimafanatiky

Publikováno 22.02.2024 v kategorii: Publikované články

Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo „dotace.“ A tak začínal evropský integrační proces. A mohli bychom dodat, že na počátku evropské integrace byla slova dvě: „zemědělské dotace“.

(Pokračování textu…)

Cimrfest 2024

Publikováno 19.02.2024 v kategorii: Publikované články

Bigbítový koncert pro muzikanty, kteří už nejsou mezi námi. Co je Cimrfest. Konává se každoročně od roku 2005, vždy 28. února (od 19.30) a vždy v klubu Vagon na Národní třídě.

(Pokračování textu…)

Postit se lze všelijak

Publikováno 15.02.2024 v kategorii: Publikované články

V úterý vyvrcholil letošní masopust – a ve středu spadla klec. Po masopustu totiž přicházívá středa Popeleční a s ní začátek půstu, trvajícího až do Velikonoc.

(Pokračování textu…)

Němcům bliká kontrolka, ale nás zachrání stíhačky

Publikováno 09.02.2024 v kategorii: Publikované články

Německo nedělá malé chyby. Tahle už trochu otřepaná pravda nikdy nezestárne, protože naši západní přátelé o její platnosti poskytují stále nové a nové důkazy.

(Pokračování textu…)

Sebeidentifikace, nebo spíš sebeidentifikce?

Publikováno 08.02.2024 v kategorii: Publikované články

Máme uvěřit tomu, že člověk je tím, čím se cítí být. Že nic není dáno, nic není určeno, že vše je věci volby, vše je sociálním konstruktem. Prosazovatelé této ideologie se ale pořád ještě drží při zemi. Měli by být důslednější.

(Pokračování textu…)

Točte se, federálové, okolo Třeboně

Publikováno 02.02.2024 v kategorii: Pivo, Publikované články

Foto naleznete po otevření Zdroje

Z naší federace už Slováci dávno odešli, ale v pivu jsme pořád na jedné lodi. Prokazuje to i Česko-slovenské Superfinále, které PPE pořádá už od roku 2011. Do něj vždy postoupí nejlepší piva z celoroční degustace českých ležáků a nejlepší piva z jednorázového slovenského finále.

(Pokračování textu…)

Vražda, čest a nenávist

Publikováno 01.02.2024 v kategorii: Publikované články

Mnoha lidem dělá nenávist dobře. Působí úlevně. Hezky si zanenávidět, to se pak člověk cítí takový lepší, hned je ve svých očích něčím víc, než je ten nenáviděný póvl. A k nenávisti náleží i patřičný slovník. Jenže je tu potíž. Nenávist nevypadá v dobré společnosti hezky, a tak ji lidé v sobě tutlají. 

(Pokračování textu…)

Smějí piloti pít pivo?

Publikováno 31.01.2024 v kategorii: Pivo, Publikované články

Foto naleznete po otevření Zdroje

No musejí! Když ho Kbelský pivovar vyrábí právě pro ně! A navíc je to nejlepší ležák v Praze. Rozhodla tak První pivní extraliga při své degustaci O krále Prahy, která se konala 11. listopadu v První Pivní Tramwayi.

(Pokračování textu…)

Vanička a dítě

Publikováno 28.01.2024 v kategorii: Publikované články

Česká společnost není tak otupělá a pasivní, jak by se někomu zdálo. V ulicích auta nehoří, hlavní tahy nejsou zataraseny kombajny, náměstí nejsou plná nespokojených demonstrantů. Ale věci se dějí, ne že ne.

(Pokračování textu…)

Webdesign: Kabris|NET