Duhový fotbal i auta
Publikováno 25.11.2022 v kategorii: Publikované články

V Kataru od víkendu probíhá nejsledovanější sportovní událost roku, mistrovství světa ve fotbale. A média se víc než o výsledky zajímají o kruté trampoty, které mají evropské týmy s páskami na podporu homosexuality.

Organizátoři jim je nechtějí na dresech povolit a hrozí, že nepovolené součásti výstroje bude rozhodčí trestat žlutými kartami. Není divu, že za takových okolností neměl včera německý tým klid na svou fotbalovou práci a na hřišti prohrál s outsidery z Japonska. Ještěže se tam náš tým neprobojoval, jak by se asi našim fotbalistům těžce hrálo bez duhových pásek…

Předseda lidovců Marian Jurečka dnes sdělil médiím, že je nutno se vrátit k myšlence zvyšování daní. Jeho vláda sice vládne na základě slibu, že daně zvyšovat nebude, jenže se asi řídí sloganem „nikdo vám nemůže dát to, co já vám můžu slíbit“. Ve stejnou chvíli Reuters vydává zprávu, že se východoevropským zbrojařským firmám díky dodávkám na Ukrajinu náramně daří. U nich se ale s mimořádnou daní z neočekávaných zisků nepočítá.

Tuto novou daň však mají platit firmy dodávající energie. Asi kvůli tomu, že energií je nadbytek a příliš se s nimi plýtvá, že. Vláda u energií prosazuje namísto odchodu od boje s podnebím, který je pravou příčinou energetické drahoty, cenové stropy a regulace. Regulace cen ale vždy vedly ke zvýšení poptávky a snížení nabídky a tedy k poruchám zásobování, k výpadkům dodávek. U energetiky tedy k blackoutům. Na jedné straně producentům nařídí nižší ceny – a ještě je dodatečně zdaní. Jen naiva si může myslet, že to neodskáče zase jen koncový spotřebitel, který se asi občas stane nespotřebitelem, protože nebude co spotřebovávat.

A to je ta pravá chvíle pro rozšíření státní podpory výroby a prodeje aut na baterky, což dnes oznámil také pilný Jurečka. To je ten správný způsob šetření elektřinou: více elektrovozítek! V Severních Čechách dáte do pece vagon uhlí, vyrobíte páru, pára pohání turbínu, turbína generátor, z něj vedou dráty přes pole a louky k nabíječce – a tam přijede auto pražského snoba bez výfuku. Výfuk zůstane v Severních Čechách. Ještě by mohl křesťanský demokrat Jurečka navrhnout, že dotace může být vyšší, pokud bude auto na baterky vyvedeno v moderních duhových barvách. Možná taková auta budou fasovat fotbalisti z týmů, které v Kataru vypadnou v základní skupině – a kruh se uzavře.

Co dodat? Asi jen to, že jediný dnešní gól Švýcarska do kamerunské sítě vstřelil švýcarský Kamerunec bez duhové pásky. 

Ladislav Jakl, 24. listopadu 2022

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET