3/2023 Dudácký poprask na Spořilově!
Publikováno 30.03.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Na den učitelů, sešla se tradiční platforma První Pivní Extraligy, aby ve svém třetím základním kole posunula do semifinálových kol dalších pět titulů. V kole plném emocí nechyběli prohry ani výhry a rovněž se našlo i naprosto havarované pivo.

Již čtrnáct let se schází dnes již slovutná První Pivní Extraliga, aby hodnotila ve svém třetím základním kole dalších jedenáct vzorků, jež byli nakoupeny v široké maloobchodní síti. Všechny do jednoho jsou zástupci výhradně velkých pivovarů a pivovarských společností. Jedinými kritérii pro nasazení do soutěže jsou – světlý ležák a jeho dostupnost v široké obchodní síti.

V každém základním kole se tu a tam najde vzorek, který degustátoři považují za špatný až velmi špatný. A protože je každá degustace přísně anonymní, je to jako hrát poker. Stejně jako pokerový hráči, tak i degustátoři v duchu vypočítávají, které vzorky již byli nasazeny v předešlých kolech a které čas a nákupčí Hadži teprve přinese. Nelze pochopitelně stoprocentně odhadnout, jak dané základní kolo dopadne, ani jaké vzorky budou nasazeny, ale přesto jsou po léta stálice, u kterých s úsudkem nelze střelit mimo.

V úvodu mého článku bych ještě krátce pohovořil o dámách, které naší degustaci tentokrát navštívily. Iva, Dana, Radka a Daniela. Všem tímto, jménem našeho prezidenta děkujeme a je nám ctí, že máme tak půvabné fanynky, které se tak rády v hospodě dívají, jak pijeme pivo. Děkujeme rovněž pivonoškám Markétě a Martině. Čas nánosu vzorků tentokrát zaznamenán nebyl, neboť vinou nešťastného posunutí vzorku č. 1. se tento převrhl do klína nic netušícího degustátora. Následný skandál stran ostudy před dámami, kdy Honza zakrýval mokré kalhoty, které mu Bejček polil, měření zcela znemožnil.  Ale k práci, nejsme tady na borůvkách!

Místo poslední Krakonoš 12°, z KRAKONOŠ spol. s r.o., Trutnov. Jeho největším a jediným úspěchem byl postup v roce 2011 z druhého základního kola do semifinále. Tam byl poslední. V základních kolech ostatních ročníků byl vždy bezpečně poslední, či předposlední.

Desáté místo bylo velkým překvapením, Holba Šerák. V loňském roce místo šesté ve finále! Holba, spolu se Zubrem a Litovelským ležákem, vše Pivovary CZ Group a. s., patří mezi tradiční účastníky semifinálových kol. Snad proto, že Litovel již do semifinále postoupil z druhého základního kola, vytáhla si Holba pro letošek černého Petra. Počkejme si však na Zubra, ten teprve nasazen bude.  

Deváté místo, Chodovar Prezident. Jméno nese podle prezidenta pivovaru Chodovar, pana Jiřího Plevky st.. Tento vzorek byl plný sladké chuti a oxidace a komisí byl označen za špatný.

Záviš z Falkenštejna patřil k rodu jihočeských Vítkovců. Byl milencem a později manželem Kunhuty, vdovy po Přemyslu Otakaru II. Jejich útočištěm se na krátký čas stal hrad Svojanov, ležící v lesích necelých 20 km od Poličky. Místní pivovar po něm nazval svůj světlý ležák Záviš 12°. Dnes osmé místo.

Pivovary Staropramen s.r.o. měli ve hře své želízko v podobě Ostravaru 12°. Sládci Honza Řehůnek, Klára Chudá a Vojťech Slivoň jej chmelí na třikrát žateckým chmelem. Nová generace ostravských sládků tak navazuje na 122 letou tradici ostravské dvanáctky. Při vaření však používají i nové odrůdy chmele, které byly vyšlechtěny teprve před 6 až 10 lety. Cílem je vyšší hořkost a intenzivní vůně. To poslední můžeme potvrdit. Vzorek číslo sedm, který přinesla pivonoška Markéta opravdu krásně voněl. Až tak, že se ta vůně rozprostřela nad celým degustačním stolem. Bohužel následně z piva velmi rychle zmizela. Zůstala vyšší hořkost, střední plnost. Sedmé místo.

V Liberci je vám pivovar, na který místní nedají dopustit. Vratislavický pivovar během své existence měnil majitele, názvy piva, zažíval roky slávy, problémů a dokonce i ukončení výroby. Ale pivovar stále žije a vaří pivo. Jejich Konrad 10° je mezi milovníky výčepního piva hodnocen velmi vysoce. Konrad 12° je titul, který se zúčastnil všech čtrnácti ročníků a patří mezi tradiční účastníky finálových kol. Zde jsou jeho finálové statistiky: 2021 9. místo, 2020 4. místo, 2016 7. místo, 2015 8. místo 2012 2. místo a rok 2011 4. místo ve finále. Dnes se však o pouhý bod nevešel do velkého rozpije o postupová místa a patří mu tak šesté nepostupové místo.

Do rozpije o postup nastoupili tyto vzorky: Ježek 11°, Dudák 11° a Poutník ležák premium. Všechny 3 vzorky získali shodně 37 bodů.

Z pátého místa tak postupuje DUP – družstvo uměleckého průmyslu, které se zabývá výrobou dřevěných ručně malovaných dóz, hraček, loutek, manikúrních nůžek, pilníků a pinzet, také umí lisovat a kalit! Jo a vaří pivo! Divize DUP, Pivovar Poutník Pelhřimov, jejichž Poutník světlý ležák — premium je chloubou pivovaru, patřil mezi dobrá piva. Historicky dosáhl několika účastí v semifinálových kolech, v roce 2014 byl desátý ve finále, ale jeho nejlepším umístěním je třetí místo ve finále v roce 2020.

Čtvrté místo a kontroverzní Dudák 11° ze Strakonic. Tenhle kvalitativní skok nikdo nečekal a vyhlášení čtvrtého místa znamenalo poprask na Spořilově! Strakonický Dudák se totiž nikdy v historii PPE nedostal do semifinálového kola. Nezaznamenal sebemenší postup. Nikdy o něm nikdo neřekl nic hezkého. Nejlepší byl osmý v základním kole a teď todleto! Má to něco znamenat?! Chce tím někdo někomu něco říct?! Vyslat signál?! Dudák 11° míří do finále. Nechme se překvapit.

Jihlavské pivo bylo ve své době doma i na vídeňském dvoře. Své chuťové pohárky jím svlažoval Ladislav Pohrobek, císař Fridrich III. Či arcivévoda Karel Štýrský. Pivovar Jihlava formoval v roce 1735 také císař Karel IV výsadou stáčeti pivo a Marie Terezie o třináct let později stanovila v Jihlavě konečný počet právovárečných domů na 123. Dnes je Jihlavský pivovar součástí skupiny Pivovary Lobkowicz Group a. s.. Jako je ježek symbolem stříbrného města Jihlavy, tak je ležák Ježek 11 představitelem chuti a „rodinným stříbrem“ Pivovaru Jihlava. V PPE byl třikrát v semifinále a jednou v roce 2012 pátý ve finále. Teď přidává další účast ve finálovém kole ze třetího místa.

Pivovary Lobkowicz Group a. s. prostřednictvím své marketingové manažerky Martiny Huskové uvedly, že pivovary ze skupiny Lobkowicz zaznamenaly v souvislosti s pandemií koronaviru propad v prodeji sudového piva na českém i zahraničním trhu. Velmi záhy došlo k optimalizaci, což vedlo k útlumu výroby například v Uherském Brodě a jejím přesunu do Černé Hory. Po Uherském Brodě a Klášteře uzavřel svou výrobu i pivovar ve Vysokém Chlumci. Fungoval tam už od patnáctého století. Zdá se, že Černá Hora byla vybrána, aby replikovala tituly sesterských a bratrských pivovarů. To se však neobejde bez finanční injekce do místní výroby. Druhé místo, Pivovar Černá Hora a Páter 11. Třeba se dostane do finále, jako v roce 2020. Tam byl šestý.

Sledovat počátky vaření piva v Nymburce je z historického hlediska velice složité. Nelze přesně říct, kdy, kde a kdo s vařením piva v těchto místech začal. První várka byla v nově postaveném pivovaře uvařena 19. března 1898. Dnes pivovar vaří 8 druhů světlých piv včetně jednoho nealkoholického, jeden polotmavý speciál, jeden tmavý ležák a jeden tmavý ležák s příchutí čokolády. Jejich 10% pivo leží ve sklepě 21 dní, 11% 45 dní, 12% 55 dní a exportní 90 dní. To exportní vyvážejí do patnácti evropských zemí. Jméno Postřižinského pivovaru v Nymburce je úzce spjato s Bohumilem Hrabalem. Do historických záznamů PPE se však příliš nezapsal. Dvakrát účast v semifinále a v roce 2021 šesté místo ve finále. Dnes první místo v základním kole a postup do semifinále.

Celkové pořadí 3. Základního kola Český ležák 2023

1.  Francinův ležák Pivovar Nymburk 33
2.  Páter 11° Černá hora 34
3.  Ježek 11° Pivovar Jihlava 37
4.  Dudák 11° Pivovar Strakonice 1649 37
5.  Poutník ležák premium Pivovar Poutník Pelhřimov 37
6. Konrád 12° Pivovar Vratislavice 38
7.  Ostravar 12° Pivovar Ostravar 40
8.  Záviš 12° Měšťanský pivovar v Poličce 41
9.  Prezident Premium Pivovar Chodovar 42
10. Šerák 11° Pivovar Holba 44
11.  Krakonoš 12° Pivovar Krakonoš 48

Milan Kabrna | PPE

Foto naleznete po otevření Zdroje

Zdroj

 

Webdesign: Kabris|NET