Končíme, zavíráme!
Publikováno 27.01.2024 v kategorii: Publikované články

Obyčejná stará demokracie se přežila. Je kostrbatá, klopotná, nepředvídatelná, nekontrolovatelná, náladová a plodí někdy výsledky, které jsou očividně proti našim základním hodnotám. Tento nedobrý stav je nutno řešit.

Ladislav JaklLadislav Jakl
Publikováno 24/01/2024
Doba čtení 2 min.

Obyčejná stará demokracie se přežila. Je kostrbatá, klopotná, nepředvídatelná, nekontrolovatelná, náladová a plodí někdy výsledky, které jsou očividně proti našim základním hodnotám. Tento nedobrý stav je nutno řešit.

A taky se s tím novým řešením už leckde začalo. Není to ale vůbec jednoduché. Stát musí být moudře řízen. K tomu potřebuje své kultivované elity. Ale jak se ony elity budou generovat, když ne prostřednictvím evidentně nefungujících a zastaralých demokratických procesů? Řešení je, ale prosazuje se zatím příliš opatrně.

Rovnou zavřít!

A co je oním řešením? Místo soutěže v předpotopních demokratických volbách zavádíme soutěž úplně jinou. Vítězem – a tedy poté i držitelem moci – se stane ten, komu se podaří své protivníky dříve zavřít. Tak třeba probíhá současný boj o moc v USA. Sice se tam zrovna rozbíhají primárky, ale to je jen taková stínohra ze setrvačnosti. Skutečný boj probíhá na prokuraturách a v soudních síních.

Zavřou republikáni Bidenovic rodinu za její svérázné podnikání například na Ukrajině? Nebo za komplot vůči tehdejšímu prezidentovi USA po téměř celé jeho volební období, kdy se z něj demokrati pokoušeli udělat ruského agenta?

Nebo naopak demokraté zavřou Trumpa? Kdyby náhodnou nevyšlo jeho obvinění z ponoukání ke spontánní exkurzi davů do budovy Kapitolu, která se ale pak ošklivě zvrtla, pořád jsou vždy po ruce nějaké ty mravnostní nebo daňové delikty.

Kdo uteče, vyhraje. Rozumí se, kdo uteče od soudu nezavřen. A bude hotovo. V budoucnu se pak bude moci zrušit zbytečně drahá předvolební kampaň a politickou soutěž nahradí bitvy právníků. Je to tak lákavé, že se o cosi podobného nedávno pokoušeli i u nás. Prostě oponenta dostat do tepláků.

A protože dobré příklady táhnou, vidíme zavírání či snahy o zavírání politické konkurence i v sousedním Polsku. Politika je zkrátka krátká na to, aby byly všechny účty vyřízeny. Tak se povolá policie, státní zastupitelství, soudy – a to by bylo, aby to nebylo.

Zavřít, až zčernají!

To v Německu na to jdou od podlahy. Tam se nechystají zavřít nějakých pár konkrétních politiků, ale rovnou celou stranu. Opoziční Alternative für Deutschland se před zemskými volbami a volbami do eulamentu stává druhou nejsilnější politickou silou – a to by tak hrálo. A tak držitelé moci připravují zákaz celé téhle zlobivé strany. Co bude s miliony jejích voličů, to zatím nikdo neřeší. Jako ostatně ani ve všech ostatních podobných příkladech.

Volič, kterému je odepřeno demokratické zastoupení, je tak nějak trochu podčlověk. Může se ale ještě polepšit, když si ze zbylé nabídky vybere tu správnou. Přesvědčovat ho mediální propagandou evidentně nestačí, tak se prostě jedny dveře zavřou. A zbudou jen ty, které vedou k lepší budoucnosti. Končíme, zavíráme!

Čekají nás už jen samé lepší, zavřené časy. Směšná demokracie se odporoučí do minulosti. Líbí se vám to?

Psáno pro Deník TO  

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET