Jaká ostuda? Fico byl zvolen, aby hlásal své názory. Jakl udeřil na Fialu i novináře
Publikováno 09.03.2024 v kategorii: Ozvěna

Bývalý tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl se ve své nejnovější glose zaměřil na skutečnost, že česká vláda přerušila jednání se Slovenskem. „Důvodem jsou výroky slovenského premiéra Fica,“ zkonstatoval Ladislav Jakl.

Jaká ostuda? Fico byl zvolen, aby hlásal své názory. Jakl udeřil na Fialu i novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

 

 

„Český tisk je nadšen, najdeme v něm titulky typu, že ostudu prý není možné dělat donekonečna. To slovo ‚ostuda‘ je v tomto kontextu příznačné a naprosto zásadní. Jak může dělat veřejný činitel ostudu? Třeba když je přistižen při sexu na ulici s asistentkou vedoucího zahraničního hosta. Nebo když smrká na recepci do rukávu. Nebo když se vyčurá na schodech svého úřadu při vítání delegace. Ale může dělat ostudu tím, že říká své názory, pro které byl demokraticky zvolen?“ táže se Jakl.

„Může. Pokud ovšem připustíme, že hlavním posláním státníka je být zadobře s mezinárodní papalášskou komunitou, a ne se svými voliči. S Ficem je možno v mnohém nesouhlasit. Třeba i ostře. Ale jednu věc nelze při tom zapomenout. Na to, že jeho výroky mají legitimitu. Onu legitimitu mu propůjčuje jeho mandát,“ dodává.„Úplně stejné, ba i ostřejší výroky, než nad kterými se dnes pohoršují eurokrasoduchové, hlásal Fico po celou dobu své předvolební kampaně. Nebyl zvolen navzdory nim, ale díky nim. To jeho názory zvítězily v kampani. Ne on. Někteří politici možná získávají mandát za svůj plnovous. Ti si pak mohou hlásat, cokoli je napadne. Jen se nesmějí oholit. Jinak jsou ale politici ‚jen‘ nositeli určitých postojů a názorů. Voliči volí právě tyto postoje, ideje a názory. Pokud politik získá mandát díky hlásaným názorům, je to mandát určený právě k tomu, ale je dotyčný politik hlásal dál i po svém zvolení,“ sdělil Jakl. 

„Slováci si demokraticky zvolili právě ty postoje, které hlásá Fico. Těmto postojům dali přednost před jinými. A je jim celkem jedno, jaký účes bude mít ten, kdo je bude hlásat. Fico nedostal od voličů bianco šek k tomu, aby dělal jakoukoli politiku, hlavně na přání svých zahraničních partnerů. Dostal mandát k tomu, aby hlásal, za co byl zvolen. Kdokoli může jeho výroky ostře odsuzovat. Ale pokud použije slovo ‚ostuda‘, pak vůbec nechápe smysl slova mandát,“ poznamenal Jakl.

„Před více než 40 lety jsem provozoval takovou hudbu s divadlem. To už si nikdo nemůže pamatovat. A jedno z hesel, která se tam vykřikovala, bylo: ‚více kaprů než candátů, víc kandidátů než mandátů‘. Protože tehdy si člověk nemohl vybrat, který z kandidátů lépe hájí jeho zájmy. Kandidátka byla jedna jediná. To už zase směřujeme ke stejnému stavu? Že některé názory z politické soutěže diskvalifikujeme jako nehodné ku hlásání?“ zeptal se závěrem Jakl.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET