Pravdy a nepravdy „prezidenta“ Jakla
Publikováno 26.10.2012 v kategorii: Jakl President!, Ozvěna

Předně je třeba říci, že toto video (jeho dlouhá verze zde) není žádnou parodií na Václava Havla. Jedinou narážkou na něj je věta, že „Evropská unie nevzkvétá“, a to je myslím na parodii příliš málo. Aby to byl parodie, musel by Ladislav Jakl také napodobovat ráčkování Václava Havla, jeho ehm, ehm a vůbec celý styl jeho projevů, které k posledku bývaly dosti nudné. To se ale nestalo.

Video Ladislava Jakla je zcela legitimní politickou satirou, kterou příznivci současné podoby EU nemohou snést, zatímco když se na Pražském hradě producíroval známý pisálek a skandalista Michal Viewegh a vyzýval prezidenta Klause k nástupu do psychiatrické léčebny, bylo dle nich vše v naprostém pořádku.

Samozřejmě, že z jejich hlediska to v pořádku bylo, protože Lisabonská smlouva je jedním z posledních článků řetězu svazujícího samostatnost a suverenitu jednotlivých států EU. V podstatě lze bez nadsázky říci, že socialistická administrativa EU v čele s maoistou Barrosem postupuje naprosto stejným způsobem jako KSČ v roce 1948.

Volby v roce 1946 KSČ vyhrála, ale jakmile tento silný mandát od obyvatelstva dostala, nehodlala se již své moci vzdát. A to samé Brusel, který byl sice dobrovolně zvolen za hlavní město EU, ale nyní nehodlá nic ze svých kompetencí ztratit a přibírá si stále další, zatímco členské státy proti tomu nemohou nic dělat. Podobně jako československé obyvatelstvo po roce 1948.

Jen málokdo byl hned v květnu 2004 tak nadšen ze vstupu do EU jako já. Pro firmu jsem ze Srbska dovážel nějaké telekomunikační součástky a pamatoval si z předchozích cest to příšerné čekání na celnicích. Na maďarsko-slovenské a slovensko-české celnici. A najednou (jeli jsem jenom dodávkou do 3,5 tuny) nás prakticky jen promávli a my byli doma nejméně o půl dne dřív.

Ale chyba lávky. Volný pohyb zboží není žádným vynálezem EU. A ani žádný volný pohyb osob. To vše existovalo celých 35 let již od založení EHS v roce 1958 a přeměna EHS v EU v roce 1993 na tom vůbec nic nezměnila. To, co se změnilo, bylo směřování k politické integraci Evropy, k cíli, který měl již Adolf Hitler a, nebýt nemoudrého napadení Sovětského svazu, mohlo se mu to podařit.

Ladislav Jakl pouze vypichuje ty nejhorší excesy, které nám Evropská unie vnutila. A vypichuje je naprosto správně. Šílený fotovoltaický projekt nejenže zamořil úrodná pole zdraví škodlivými solárními panely (již nyní víme, jaký problém bude s jejich likvidací), obludnými větrníky, které se líně převalují, aby stejně jako solární panely generovaly především platby nás všech za „zelenou“ energii.

A tyto platby z vůle EU plynou do kapes privilegovaným „nepodnikatelům“, kteří nepodstupují žádná podnikatelská rizika. Jejich zisk je garantován státem. A samozřejmě nelze ani opomenout biopaliva, která jsou snad ze všech „vynálezů“ EU to nejhorší. Místo potravin se produkují plodiny na olej a potraviny zdražují, zatímco motory se ničí.

Ladislav Jakl totiž neřekl nic jiného, než že král, který se na veřejnosti prochází bez oděvu, je nahý. A „nahá“ je v tomto případě Evropská unie a není divu, že parta lidí, kteří z Unie žijí a tyjí skvělým způsobem, se cítí dotčena. I já bych se cítil dotčen, kdyby takto někdo kritizoval pěkně vypasenou a dobře živenou bruselskou administrativu, na jejíž struky bych byl přisát.

Ale takových lidí je u nás jen nepatrné procento. Naprosté většině lidí přinesla EU spíše potíže než nějaké zřetelné výhody. Ano, mohu bez pasu jezdit po Schengenu. Moc hezké. Ale stejně tak může únosce dítěte bez problémů uniknout z republiky. Takže, vždy je něco na něco a nezdá se, že by ta strana „dal“ byla v případě EU větší než naše „má dáti“.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET