Jakl: Havel také žádnou amnestii s vládou nepřipravoval
Publikováno 21.01.2013 v kategorii: Ozvěna, Video

Prezidentovi Václavu Klausovi je stále vytýkáno, že amnestii a její dopady nekonzultoval podrobněji s vládou. Politický tajemník prezidenta Ladislav Jakl v Otázkách Václava Moravce poukázal na to, že ani Václav Havel žádnou ze svých amnestií spolu s vládou nepřipravoval. Ke kritizované kontrasignaci premiéra Petra Nečase naopak podotkl, že skutečně nejde o žádný mechanický akt a premiér ji může odmítnout. Kritika amnestie by ale podle něj měla směřovat na hlavu státu, nikoliv na premiéra.

Klaus byl kvůli amnestii pozván na veřejné slyšení do Senátu. Zda přijde, se zatím neví. Senátorka Eliška Wagnerová v OVM uvedla, že očekává, že by zde měl zaznít výklad článku 62 a 63 ústavy, tedy čím se liší kontrasignované pravomoci prezidenta od těch nekontrasignovaných. „Samozřejmě na to mám svůj názor, ale chci si ho nechat potvrdit nebo vyvrátit jinými odborníky.“

Kontrasignace je totiž podle ní vyžadovaná proto, že obsahuje agendu, která bez odborného stanoviska příslušných ministrů vlády je řádně a zodpovědně nevykonatelná. „Prezident Václav Havel udělil čtyři amnestie, a ani jednu z nich vláda nepřipravovala,“ reagoval Jakl s tím, že by prezidentovi účast v Senátu nedoporučoval.

Ladislav Jakl: „Kontrasignace není mechanickým aktem… není to jen stvrzení ústavnosti a proveditelnosti. Je to vědomý akt, premiér může kontrasignaci odmítnout… Pan premiér ale neměl potřebu se stavět na zadní a klást odpor, kvůli tomu mu to házet na hlavu, není spravedlivé. Házejte to na hlavu nám.“

Premiérův spolupodpis pod peticí kritizuje hlavně opozice. 17. ledna se proto na mimořádné schůzi sněmovny pokusí vyslovit vládě nedůvěru. Klaus byl vládou vyzván, aby do sněmovny přišel, amnestii ale před poslanci vysvětlovat odmítl. „Žádná debata o tom, že snad má přijít prezident na schůzi sněmovny, nemůže zbavit vládu a především Petra Nečase odpovědnosti za to, co se stalo,“ řekl v OVM místopředseda ČSSD Jeroným Tejc.

Nečas se hájil tím, že kontrasignace pod amnestií je ústavní zvyklostí. Podle Jakla ale svůj podpis mohl odmítnout. Tejc dodal, že zvykové právo by mělo být nastaveno tak, že pokud předseda vláda podepíše tak „skandální a ostudnou amnestii v takovém rozsahu, tak by měl nést odpovědnost, měl by odejít“. K tomu má podle něj sloužit právě hlasování o nedůvěře vládě: „Ten, kdo bude hlasovat pro vládu, bude nepřímo souhlasit s onou amnestií.“

Jakl: Zástupcem ombudsmama jsem měl být původně já, nechci už ale nosit kravatu

Jakl se v rámci diskuse o amnestii a milostech zmínil také o tom, že ještě před Renatou Veseckou dostal nominaci na pozici zástupce ombudsmana on, ale odmítl ji. Jako druhého kandidáta k Vesecké prezident navrhl poslance za sociální demokracii Stanislava Křečka. „Nevzal jsem to, protože velkou část svého života chodím v kravatě a zřejmě bych musel i v této nové roli… Věcnou způsobilost bych k tomu asi měl, protože pod můj politický odbor spadá i oddělení pro styk s veřejností, které je vlastně takovým ombudsmanem.“

Zdroj a video

Webdesign: Kabris|NET