Bývalý Klausův poradce Ladislav Jakl: Smrt ho pronásleduje doslova na každém kroku
Publikováno 20.09.2013 v kategorii: Hudba, Ozvěna

Ladislav Jakl, kontroverzní politik s jasně vyhraněnými názory, které mnohým nejdou pod nos, je jediný, kdo přežil. V jeho kapele Folimanka Blues, která před pár dny oslavila dvacetiletí koncertem v Paláci Akropolis, je dokonce jediným přeživším členem.

Oslavy provázela smůla v podobě nachlazení a zlomené nohy frontmana kapely, Ladislava Jakla. I tak si však své narozeniny v paláci Akropolis Folimanka Blues užívala.

Kapele přišlo popřát několik hostů, jako například Pepa Botek, který v kapele v minulosti působil jako baskytarista a s kapelou si po dvanácti letech zahrál dvě písně. Několik klasických písní zazpíval chlapecký sbor z Hradce Králové a nejvíc pozornosti si vysloužil soubor paní Jarmily Černé (maminky předloni zemřelého pianisty Robbyho), který je neoficiálně znám jako Bábiny di Praga. Všem členkám souboru je přes osmdesát let.

Folimanka Blues, kterou během jejího působení postihlo několik tragédií, a z původního složení zůstal naživu jen zakladatel kapely, se dokázala vždy vrátit a včerejším narozeninovým koncertem chce zahájit novou etapu svého života, a to v mezinárodním složení: Benny Stopař Beníšek, Eugen Pál Baláž, Hadži Hrkal, Mirek Lahoda a Ladislav Jakl.

Folimanka Blues

Kapela vznikla v roce 1993 a jde o „odvázaný bigbít i pořádné drama s kusem historie. Folimanka blues je kapela velkých vášní i velké srandy, kapela, která voní slzami a smrdí potem,“ uvádí Ladislav Jakl, frontman kapely.

Kapelu v průběhu jejího trvání opustili čtyři členové, v roce 2005 zemřel Zdeněk Cimmerman, v roce 2006 odešel hrát věčné nebeské jam-session Ríša Kříž, v roce 2011 se za ním vydal pianista Robby Černý a jako poslední zemřel loni v prosinci Honza Chalupský.

„Jako kapelu nás potkalo velké neštěstí, ale protože bigbít musí žít, pokračujeme dál a letos chceme ukázat nový směr naší kapely, protože Ríša Kříž, Zdeněk Cimmerman, Robby Černý a Honza Chalupský určitě shora kontrolujou, jestli se ti dole neflákaj,“ dodává kapelník.

Ladislav Jakl ve veřejném životě

Po roce 1989 poslancem ČNR, vedoucím Úřadu Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, novinářem v Lidových novinách. Od tzv. Sarajevského atentátu v roce 1997 blízkým spolupracovníkem Václava Klause, nejdříve v Poslanecké sněmovně, od roku 2003 do 2013 byl tajemníkem prezidenta republiky. V roce 2012 aspiroval na kandidaturu na prezidenta republiky za podpory strany Svobodných a Akce D.O.S.T., nezískal však předepsaný počet podpůrných podpisů. Prezident občanského sdružení První pivní extraliga, člen správní rady Divadla v Řeznické, člen správní rady Centra pro ekonomiku a politiku, člen správní rady Institutu Václava Klause.

V dubnu 2013 byl v Brně vyhlášen vítězem ankety Zelená perla 2012 za výrok: „A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat.“

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET