Přestože tehdy bylo jen několik týdnů po bouřích, které tu vyvolalo zastřelení neozbrojeného mladíka ozbrojeným policistou, vypadaly ulice poklidně a mírumilovně. Zato teď to tam vře. Jen se podívejte:

ODKAZ ZDE

Tamním událostem se říká Ferguson Riots (raději nepřekládat, některá slova se u nás smějí říkat pouze anglicky), podle mne by si ale zasloužily pojmenování „fergusonský majdan.“ Rodí se zde totiž nová, demokratičtější a lidštější Amerika.

USA jsou jistě rozvinutou demokracií, k dokonalosti jim ale něco málo chybí. Od znalců místních poměrů jsem třeba slyšel, že když v onom Fergusonu přijde běloch k takové skříňce na ulici a zmáčkne pár knoflíků, vylezou mu ze štěrbiny dolary. Zatímco když ke stejné skříňce přijde Afroameričan, může se třeba umačkat, ale ze štěrbiny nevyleze nic. Jasná diskriminace.

Proto je majdan nejen ve Fergusonu, ale v dalších mnoha podobných čtvrtí podle znalců místních poměrů zcela namístě, ba dokonce je jedinou nadějí pokroku. Pokojní demonstranti proti zvůli to tam budou mít těžké, ale hodně by si věc usnadnili, kdyby pro své snažení prosadili místo označení „riots“ modernější „majdan“. A veřejnosti bude jasno.

Tak jsem si po sobě svá slova přečetl a zdá se mi to jako pěkná blbost. Nebo že by to byla pravda?

Zdroj