Jeden velký americký průser. Zuřivost, sprostota a hulvátství odpůrců Trumpa a jeho geniální krok. Rocker a pravičák promlouvá
Publikováno 27.01.2017 v kategorii: Rozhovory

Rocker a bývalý tajemník Ladislav Jakl řekl, že média zuří, že je Trump skoro k ničemu nepotřebuje. Proč by se také bavil s lidmi, kteří o něm dennodenně lžou? „Trump bude respektovat politickou realitu a celý aktuální společenský kontext. To musí každý prezident. Ale už jeho inaugurační projev jasně ukázal, že svá slova v kampani Trump myslel vážně a při jejich naplňování se ochočit nedá,“ myslí si Jakl.

Donald Trump se chopil úřadu za hlasitých protestů aktivistů a aktivistek včetně Madonny. Čemu to přisuzovat? Jeho obhroublosti, jeho odchýlení se od minulé agendy, jeho údajnému rasismu? Co na jednom člověku může miliony lidí tak iritovat, že jdou do ulic násilně protestovat? Nebo je to americká obdoba „Majdanu“ organizovaná americkou kavárnou? Dokonce se mluví o angažmá George Sorose…

Ze zuřivosti těch rebelií je evidentní, co je myšleno obratem „teror politické korektnosti“. V našem světě už prostě není možné mluvit normálním lidským jazykem, pojmenovávat věci pravým jménem. Jinak vás za to stihne trest. Donald Trump si dovolil odhodit celou tu pokryteckou faleš a některé kliky polila hrůza, že by mohl jít příkladem, že by se i další lidé mohli přestat bát. Tak bylo nutné všechny jeho případné následovatele zastrašit a vzkázat jim: „Trump náš hněv možná chvíli ustojí, ale vy se o to ani nepokoušejte, nebo vás zadupeme do země.“

Někteří pozorovatelé tvrdí, že provázanost médií, univerzit a neziskovek vytváří systém oborů typu gender studies, multikulturních studií, kulturologie a dalších oborů, kde převládají neomarxisté. Je tomu tak doopravdy? A projde podle vás v důsledku vlny Trump, Brexit a podobně proměnou i vzdělávací systém? Dojde k „protisluníčkářskému“ pochodu institucemi opačným směrem?

V předchozí otázce jste nadhodil roli miliardáře Sorose. Ano, existuje hodně vlivných a bohatých lidí, kteří se snaží ochočit si politickou scénu a donutit ji k rozhodnutím, na kterých tito lidé vydělají. No, že by se mi to zrovna líbilo, to určitě ne. Ale holt každý sleduje své zájmy podle svých možností. Daleko horší jsou ty různé bojůvky mezi univerzitami a takzvanými neziskovkami, protože ty neprovozují svůj nátlak za své peníze, ale za peníze daňových poplatníků, proti kterým pak vedou svůj boj. Něco ve stylu: navalte své peníze a my vás za ně zotročíme.

A jestli dojde k „protisluníčkářskému“ či protihavlistickému pochodu institucemi, o tom dost pochybuji. Tyhle elity mají instituce zcela pod kontrolou, a dokonce ani volené demokratické politické síly na ně nedosáhnou. Vezměte si třeba takové naše ministerstvo školství. To je tak prolezlé zelenými extremisty a jejich ideologií, že s tím za jedno volební období jakýkoli ministr školství nic neudělá. Čímž neříkám, že se nemáme bránit. Aspoň je nutné třeba to prznění našich dětí ve školách co nejvíce brzdit.

Pokud jde o George Sorose, konglomerát jeho nevládních organizací je podezírán z organizování ,,barevných revolucí“, ovlivňování politiky po celém světě ve prospěch jeho „sluníčkářských“ vizí a podobně. U nás sponzoroval „boj za práva Romů“ či „boj proti ruské propagandě“ a jeho Open Society podporuje neomarxistickou ideologii gender. Jak nahlížet na dílo tohoto starého muže, který některými bývá oceňován jako ochránce západních hodnot? O co mu jde?

O co mu jde? Především o vlastní prospěch. A došel už dávno k závěru, že svých zištných cílů nejsnáze dosahuje v prostředí, kde je zničen nebo oslaben politický systém. A tak ho ničí všude, kam se podívá. To nejmenší, co by se s tím mělo dělat, je maximálně toky peněz od něj odhalovat a zveřejňovat.

Den po inauguraci Trumpa se sešli Le Penová, Wilders, Salvini, Petryová a další nacionalisté. Vyjádřili Trumpovi podporu. Jsou to „budoucí vládci Evropy“? Mohou establishmentové strany zabránit jejich nástupu, když přeberou jejich odpor k imigraci? Jsou tito lidé jen bublina, která splaskne? 

Já doufám, že tito lidé žádnou bublinou nejsou. Nejde totiž o ně. Jde o autentické pocity milionů lidí, kteří ve vlastenecky orientovaných silách vidí naději na záchranu. Jsem ale pořád dost skeptický k tomu, jak tyto síly budou schopny spolupracovat na mezinárodní, a dokonce i na národní úrovni. Médiím se totiž podařilo všechny viditelné představitele těchto proudů tak pošpinit, že té špíně uvěřili i mnozí z nich a navzájem si sami sebe oškliví a bojí se, že se kontaktem se svými kolegy zdiskreditují. Je to starý známý fenomén: když píšou o mně, dobře vidím, že lžou. Ale když píšou o komsi jiném, mám tendenci něčemu z těch lží věřit. A ten jiný to má stejné se mnou.

Nelze opomenout média. Podle Trumpa o něm lžou, podle médií lže Trump. Proč západní média ztrácejí důvěru svých čtenářů? Předkládala média jen „jeden správný názor“ a nyní jsou trestána? Nebo jen lidé zhloupli a věří „blbostem“? A co česká média?

Média jsou všude v západním světě odjakživa líhní pyšných společenských inženýrů nepokorných ke svobodě a zájmům obyčejných lidí. Lidé kolem médií mívají zhusta pocit, že byli vyvoleni k tomu, aby učili své čtenáře, jak ti mají žít. A to se v poslední době vystupňovalo. Proto ta zuřivost, že lidé přestávají být na oněch velkých médiích závislí a hledají si alternativní zdroje názorů a informací.

Nepříliš odlišně na tom s důvěrou mohou být i tajné služby, což se ukázalo na kauze zveřejněných kompro materiálů na Trumpa, jejichž pravdivost zpochybňují i renomovaní experti. Novinář Bob Woodward, který odhalil nezákonné odposlechy v kauze Watergate a byl oceněn Pulitzerovou cenou, označil antitrumpovský dokument tajných služeb o jeho údajných sexuálních hrátkách s ruskými prostitutkami za odpad, který se nikdy neměl dostat ven, a zpravodajci by se měli omluvit. Jak to vidíte?

Každý organismus sleduje své zájmy. Zeptejte se sám sebe: když budete tajnou služnou, jakou rétorikou získáte více peněz, pozornosti a vážnosti? Seriózním a uměřeným referováním o případných bezpečnostních rizicích, nebo nepodloženým strašením a vyvoláváním napětí? Pro média jsou takové burcující nesmysly dobře prodávatelným zbožím, tak to ještě přifouknou. A vznikne klima, ve kterém padají rozhodnutí velmi vyhovující konkrétním zájmovým skupinám.

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání porušila Česká televize během vysílání takzvané Americké volební noci zákon. Nadržovala prý Hillary Clintonové. Kromě toho Trump ignoruje CNN, protože zveřejnila zmíněné „kompro“. Zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT poté na Twitter napsal, že „pokud to bude takhle pokračovat, budou se Trumpa na tiskovkách moci ptát jen ParlamentníListy.cz“. Přizpůsobí se média „novému přístupu“, nebo budou, jako ČT, ztrácet dál důvěru lidí?

Trump, nechci říci, objevil, ale geniálně využil alternativní metody komunikace se svými voliči. Každý Američan, který má v kapse krabičku s názvem mobilní telefon, si může v reálném čase přečíst, co mu jeho nový prezident vzkazuje. Ihned, kompletně a nezkresleně. A média zuří, že je Trump skoro k ničemu nepotřebuje. Proč by se také bavil s lidmi, kteří o něm dennodenně lžou? A proč by jim zdarma servíroval své věty, které pak oni budou prodávat na mediálním trhu?

Donald Trump v interview pro britský deník The Times zkritizoval NATO, EU i německou kancléřku. Aliance je podle něho zastaralá, kdyby EU nenutila země přijímat migranty, Británie by nevystoupila a Merkelová udělala katastrofální chybu pozváním běženců. Má Trump pravdu?

NATO je v krizi už dávno. Od devadesátých let marně hledá svůj nový smysl existence. Od začátku bylo NATO koncipováno jako systém kolektivní bezpečnosti svých členů. Poslední léta se ale NATO na obranu svých členů vůbec nezaměřuje a vyžívá se v budování expedičních sborů, které v pouštích a horách někde na konci světa střílejí tamní domorodce. Když člen NATO – Turecko – obsadil (a dodnes drží) třetinu suverénního státu jménem Kypr, NATO mlčelo. A když byl člen NATO – opět Turecko – pro změnu napadán marxistickými kurdskými milicemi z Iráku, nikdo z ostatních členů mu nevytáhl na pomoc. Velcí členové NATO sledují své mocenské zájmy bez ohledu na jakékoli smlouvy a ti malí drží basu v klamném přesvědčení, že se tím nějak zavděčí. A to, že se Trump otevřeně vyslovil i k šílené akci s organizovaným masovým importem Arabů do EU, je od něj odvážné a také v souladu s jeho vnitřní politikou.

Ve věci Německa a šéfky jeho vlády zašel Trump ještě dál. „Když se podíváte na EU, je to Německo. EU je v podstatě jen nástrojem pro německé zájmy. Proto jsou Britové tak chytří, že odešli,“ sdělil. Co si myslíte o těchto jeho slovech?

Že je to trefné. Ale ve skutečnosti mohl jít ještě dál. Nejenže politika EU vyhovuje akorát Německu a ostatní členy poškozuje, ona dokonce vyhovuje jen některým zájmovým silám v Německu a běžného německého občana poškozuje také.

Jak podle vás bude probíhat jeho spolupráce s lídry EU a evropskými velmocemi?

Ke spolupráci je nutná jedna zásadní věc: společné zájmy. A jsou vůbec nějaké? Nejdříve je bude nutné najít a definovat, pak teprve na jejich základě lze spolupracovat.

Média navíc přišla se zprávou, že lidé z Trumpova týmu zjišťují u členských zemí, zda se někdo další nechystá opustit EU. Jde pouze o sondování, nebo může mít budoucí prezident více informací a může se připravovat na scénář možného rozpadu EU?

Ach, tím bych se vůbec nevzrušoval. Nevím, kdo komu na jaké úrovni telefonoval. Trumpova diplomacie ještě ani nezačala fungovat.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET