Vadim Petrov, kontrolor ČT i ČRo, se naštval. Mnozí budou neradi
Publikováno 03.09.2020 v kategorii: Ozvěna

Veřejnost má právo vědět více o tom, co Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řeší a jak se dobírá svých závěrů. Dosud platilo nepsané pravidlo, že prostým členům nepřísluší informovat o agendě RRTV, a to je vyhrazeno pouze předsedovi a pověřeným místopředsedům. Nyní se ale jeden z členů Vadim Petrov rozhodl, že už nebude nadále vázán loajalitou k současnému vedení a bude veřejnost více informovat o tom, co se v RRTV děje. Vadí mu totiž, že do rady byly zvoleny nezávislé osobnosti, ale o výsledku hlasování je ve valné většině rozhodnuto předem.

Už rok a půl jste členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vaše tehdejší zvolení bylo signálem, že se ve stojatých vodách orgánů dohlížejících na média něco děje. Je podle vás zřejmý nějaký posun ve vztahu k veřejnosti, ať už od RRTV nebo třeba Rady České televize?

Líbí se mi, jak informuje o svých aktivitách v Radě ČT Hana Lipovská nebo Pavel Matocha. Zpočátku jsem měl podobnou představu, ale zkraje jsem se nechal přesvědčit, že RRTV je správní úřad a že prostým členům nepřísluší informovat o agendě RRTV, to je vyhrazeno pouze předsedovi a pověřeným místopředsedům. Dokonce vedení RRTV nechalo vypracovat kodex, který by komunikaci na veřejnosti zakazoval. Návrh kodexu RRTV v prosinci 2019 projednala, ale nepřijala, když se zjistilo, že by ho museli přijmout všichni členové, aby byl závazný.

Informovat tedy o agendě RRTV mohou i samotní členové, ale nedělají to. Připadá mi, že bobříka mlčení jste se rozhodl držet i vy. Co vás k tomu vedlo?

Ale názor ohledně svého mlčení jsem už změnil. Popíšu, jak k tomu došlo. Včera na zasedání RRTV se volil nový místopředseda za Janu Kasalovou (zvolenou za ANO), které skončil mandát. Nový člen nebyl dosud sněmovnou zvolen, a tak je nás o jednoho méně, tedy dvanáct. Čtyři za ČSSD, dva za KDU-ČSL, dva za ANO, a po jednom za TOP 09, ODS, SPD a KSČM. Předseda je za ČSSD a místopředsedové za ČSSD, ODS a po včerejšku za KDU-ČSL.

Neříkám to proto, že by se volilo v radě stranicky, to jen pro orientaci; chodí to tak, že předseda a místopředsedové připraví program RRTV. Ta pak příliš nediskutuje, a kromě Dany Jaklové (za TOP 09), Dana Nováka (za KSČM), Ladislava Jakla (za SPD) a mě (za ANO) hlasuje většinou jednotně.

Co se tedy při volbě místopředsedy RRTV stalo, že vás to přivedlo k rozhodnutí nemlčet o dění na půdě rady?

Při volbě místopředsedy navrhl předseda Ivan Krejčí (za ČSSD) za kandidáta Marka Poledníčka (za KDU-ČSL). Ladislav Jakl (za SPD) navrhl jako protikandidáta nekonfliktní Danu Jaklovou (za TOP 09), která ji přijala, jak sama řekla, aby nebyl jen jeden kandidát. Hlasování dopadlo tak, jak se předpokládalo. Osm hlasů pro Poledníčka, čtyři pro Danu Jaklovou.

Problém je v tom, že v květnu příštího roku končí celému vedení mandát, zůstanou tam jen čtyři prostí členové. Václav Jehlička (za KDU-ČSL), Ladislav Šincl (za ČSSD), Ladislav Jakl (za SPD) a já (za ANO). Mezi místopředsedy měl být někdo, kdo zachová kontinuitu, protože nikdo z nás, kteří v RRTV zůstaneme, nemá zkušenost z vedení rady. O dohodě většiny na kandidátovi jsme věděli, a proto nemělo smysl, abychom s Ladislavem Jaklem kandidovali. Ostatní ze čtveřice, která tam zůstane a pravděpodobně by měli větší šanci ke zvolení, Jehlička a Šincl, neměli zájem.

Ale v minulosti už v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání k něčemu podobnému, že končilo naráz celé vedení, zcela jistě také došlo, jak se to řešilo tehdy?

Dříve bylo v jednacím řádu, že předseda i místopředsedové mají tzv. klouzavý mandát a že se po dvou letech mění, aby měli šanci se ve vedení RRTV vystřídat všichni členové rady. Při svém nástupu současná RRTV tento princip zrušila a odhlasovala si podržení pozic celých šest let.

Na předchozím jednání rady Dan Novák (za KSČM) přišel s návrhem zakonzervování zrušit, nebylo však připravené usnesení a Dana Jaklová, která myšlenku silně podpořila, na včerejší jednání usnesení na vrácení klouzavého mandátu připravila. Předseda RRTV tento princip odmítl s tím, ať si o něm rozhodnou příští noví radní. Bez nějaké větší diskuze návrh vrátit jednací řád do původního stavu neprošel.

Předsedy Ivana Krejčího by se změna po pěti letech nepřetržitého předsednictví na poslední rok členství v RRTV stejně netýkala, platila by až pro novou radu, tak je trochu s podivem, že zakonzervování nynějšího stavu vyhovuje jemu i většině. Co s tím chcete dělat?

Do RRTV jsem vstupoval s tím, že máme být nezávislé osobnosti, které tam poslala sněmovna a rozhodujeme po diskuzi a kolektivní rozhodnutí ctíme. O výsledku hlasování je však ve valné většině rozhodnuto předem.

Proto se necítím nadále vázán loajalitou k současnému vedení RRTV a rád bych veřejnost více informoval o tom, co se v RRTV děje. Uvědomuji si, že to v radě vyvolá hodně zlé krve. Pro mnoho lidí to bude nuda, pro alternativní média málo konfrontační a pro mainstreamová média neakceptovatelné, protože jsem byl nominován hnutím ANO. Přesto považuji za svou povinnost informovat o dění v radě.

Jsem přesvědčen, že veřejnost má právo vědět více o tom, co RRTV řeší a jak se dobírá svých závěrů.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET