Novinářské prase
Publikováno 01.07.2010 v kategorii: Hrubá záplata

Jedině novinářské prase může udělat to, co včera provedly Lidové noviny. Napsal jsem jednomu pisateli odpověď, jakých píšu týdně desítky.

Mimo jiné jsem mu napsal, že Česká republika jako součást jednotného evropského trhu nemá možnost jakkoli bránit dovozu zemědělských produktů ze zahraničí, že s tím je možno nesouhlasit, ale že je nepřípustné uvažovat v kategoriích nacionalistického přístupu k zásobování potravinami. Mohl bych dodat, že sám dávám přednost českým produktům, že tak velmi nahlas a často činí i prezident republiky, ale že užívat nástroje státního protekcionismu je nejen nesprávné, ale ani by nám to v Bruselu neprošlo. Ten dopis kdosi donesl do redakce a Lidové noviny z toho vyrobily titulek „Jakl: naši zemědelci jsou nacionalisté“. Řekl jsem snad něco takového? Vůbec ne. Zuřivá snaha novinářského prasete mě jakkoli pošpinit ze způsobu zpracování toho článku úplně sálá. Kdybych náhodou horoval pro ochranu domácího trhu s potravinami, stejné novinářské prase by označilo za nacionalistu mne. Takhle alepoň napíše, že bych jinde skončil napíchlý na vidle nebo bych musel odstoupit. Článek se tváří jako součást zpravodajství, je ale divokým tokem prasečích hodnotících myšlenek. Na závěr se snaží ústy předsedy Agrární komory v Trutnově podsunout čtenářům, že patřím mezi ty, co dostali ze zahraničí dobře zaplaceno. Aha, tak ten, kdo je proti zvýhodňování, ten je asi zaplacen, a ten, kdo naopak chce zvýhodňovat skupinu podnikatelů, ten zaplacen není… Článek LN přejala i jiná média, někdy s dramatickým titulkem, že jsem prý v ostrém sporu se zemědělci. A ani o tom nevím.

Nenadávám českým zemědělcům do nacionalistů. Naopak, léta s jejich představiteli spolupracuji a snažím se jim pomáhat. Mnozí to dobře vědí. Minulý týden jsem přijal předsedu Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka a jednal s ním v dokonalé shodě, v úzkém pracovním kontaktu (psal mi naposled před půlhodinou) jsem i s předsedou Agrární komory Janem Velebou, jemuž rozhodně nevyčítám ani podporu biopaliv, naopak zemědělce považuji za rukojmí sil, které biopaliva tlačí.

Ne, zemědělcům nenadávám. Některým novinářům ano, když píší jako prasata.

L. J.

LN: Jakl: Naši zemědělci jsou „nacionalisté“

Titulek: Jakl: Naši zemědělci jsou „nacionalisté“  Datum vydání: 30.6. 2010

Zdroj:  Lidové noviny    Autor: kes

Rubrika:  Domov    Strana: 4    ID: LN2010063006034361

Jakl: Naši zemědělci jsou „nacionalisté“ ČESKÉ BUDĚJOVICE Stát se to ve Francii nebo v Rakousku, skončil by takový vysoký státní úředník napíchnutý na vidle, nebo by alespoň musel okamžitě odstoupit. Tak komentují někteří čeští zemědělci slova tajemníka českého prezidenta Ladislava Jakla, který snahu zemědělců o podporu prodeje domácích potravin označil nepřímo za nepřípustný nacionalismus.

Češi na rozdíl od Rakušanů, Němců či Francouzů většinou dávají přednost ceně a je jim jedno, odkud potravina pochází. Z těchto důvodů také patří Česko v cenách potravin k nejlevnějším zemím EU. „Doufám, že si uvědomujete, že jsme součástí jednotného evropského trhu, jakkoliv s touto skutečností nemusíme souhlasit, a že je nepřípustné uvažovat v kategoriích nacionalistického přístupu k zásobování potravinami,“ uvedl Jakl v dopise, který mají LN k dispozici. Kvalitu potravin, nezávisle na tom, odkud pocházejí, zajišťuje podle něj občanům výhradně Státní zemědělská a potravinářská inspekce, nikoliv zemědělci. „A konkurence,“ dodal Jakl.

Zemědělci však s Jaklem nesouhlasí. Argumentují tím, že prakticky v každé evropské zemi politici nahlas podporují domácí producenty potravin a snaží se různými opatření přimět konzumenty k nákupu domácí produkce. Například v Rakousku je na obalech velmi tučně vyznačeno, zda maso nebo jiný potravinový výrobek pochází z Rakouska. Stát podporuje finančně i nejrůznější kampaně, které tvrdí, že domácí potraviny jsou prostě kvalitnější a zdravější. Podle předsedy Okresní agrární komory v Trutnově Vladimíra Šimka Jaklovo vyjádření koresponduje s přístupem mnoha českých politiků. „Asi mají ze zahraničí dobře zaplaceno, jinak si to neumím vysvětlit,“ tvrdí Šimek. Přitom je podle něj evidentní, že na pultech českých obchodů hromadně končí potraviny, které v zahraničí kvůli nízké kvalitě nikdo nekupuje.

Webdesign: Kabris|NET