Sbohem, pravice. Sbohem, levice. Sejdeme se v SPD
Publikováno 08.08.2018 v kategorii: Ozvěna

V senátních volbách budou v Praze za SPD kandidovat také někdejší tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl a bývalý sociálnědemokratický ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana Ivan David. Pro Okamurův podnik tyto přírůstky mohou znamenat drobný pokrok na cestě ke zdání respektability – bude mít v řadách lidi s delší politickou zkušeností, navíc z těch nejvyšších pater –, jakkoliv hodnota té zkušenosti může člověku připadat sporná.

Zároveň ty kandidatury jsou dalším projevem procesu, který na Západě už nějakou dobu probíhá. Jakéhosi zásadního politického přeskupení, přerýsování těch hlavních rozdělovacích linií ve společnosti i politice. Jakl a David mohli dřív představovat její opačné póly – Klausův tajemník se hlásil k pravici, bývalý ministr zas patřil k levicovému křídlu sociální demokracie. Dnes se sešli na kandidátce autoritářské strany, jež má v názvu přímou demokracii.

Často se mluví o tom, že dělení politiky na pravici a levici už je překonané, a někdy jsou to dost mělké řeči. Ale v nějaké míře se to skutečně děje. Je to paradox – tradiční, komunistická i nekomunistická levice, stejně jako klausovská pravice razily velmi ekonomizující pohled na člověka. O peníze jde až v první řadě. Lišily se samozřejmě v názoru na to, jak peníze přerozdělovat či nepřerozdělovat, jak ekonomiku regulovat nebo neregulovat a tak dále. Zdá se, že jim historie – alespoň v tomhle ohledu – nedává za pravdu. To nejdůležitější dělítko dneška je nakonec v širším slova smyslu kulturní.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET