Klub ODS řešil Klause ml. „Jeho výroky jsou na hraně toho, co je únosné“
Publikováno 24.08.2018 v kategorii: Ozvěna

Místopředseda strany a předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny prohlásil, že některé výroky Václava Klause mladšího (ODS) z poslední doby jsou na hraně. „Nehodláme vyrážet klín klínem. Na druhé straně to, co dnes říká Václav Klaus mladší, je, dle mého názoru, na hraně toho, co je ještě možné a únosné,“ uvedl Vystrčil. „Když chcete být úspěšní, musíte tvořit tým. A tým se skládá z lidí, kteří spolupracují, a ne ze solitérů,“ dodal. Ke schůzi se vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala, podle kterého si na jednání vše vyříkali.


„Vyříkali jsme si to na poslaneckém klubu. Václav Klaus mladší názor klubu zná a předpokládám, že se jim bude řídit. Více vnitřní věci ODS nebudu komentovat,“ řekl pro Echo24 předseda Občanských demokratů Petr Fiala. Václav Klaus mladší přitom svá slova ohledně podpory kandidátů v nadcházejících volbách zmírnil. Před týdnem veřejně na svém Facebooku prohlásil, že bude do Senátu podporovat Ladislava Jakla, který kandiduje na Praze 2 s podporou SPD, a ne oficiálního nominanta ODS Vladimíra Kratinu. Den před zasedáním svého poslaneckého klubu Klaus ml. doplnil, že za senátora bude volit na Praze 8 svého spolustraníka Milana Golase. Některým představitelů ODS také vadí, že zpochybnil účast českých vojáků v Afghánistánu.

Klaus ml. byl ihned podroben kritice z vlastních řad. Poslankyně Miroslava Němcová dokonce požadovala, aby vedení strany vyslalo jasné stanovisko. „Myslím, že je zapotřebí, aby Václav Klaus dal jasně najevo, zda je členem týmu ODS. Tedy jestli dodržuje programové teze, pod které se ODS přihlašuje a podepisuje. A také jestli podporuje členy ODS ve volbách,“ řekla pro Echo24 Miroslava Němcová. „Byla bych také moc ráda, kdyby k tomu řeklo nějaké slovo vedení. Musí mít tu sílu najít nějaké řešení,“ dodala.

„Zcela jistě dojde k pár názorovým konfrontacím a ujasněním si jasných postojů. Nicméně jsme všichni dospělí a kultivovaní lidé, takže dle předchozích zkušeností předpokládám, že se vše odehraje v naprostém klidu. V žádném případě neočekávám, že by byl Václav Klaus mladší vyloučen z klubu,“ řekla pro Echo24 poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková před zahájením schůze.

Jana Černochová Václavu Klausovi ml. minulý týden důrazně vynadala za jeho postoj k české účasti na misi v Afghánistánu. „Od komunistů až po příznivce SPD to čekám, od spolustraníka nikoli. Václav Klaus ml. publikoval v Právu článek o operaci v Afghánistánu a o našich vojácích. Je plný faktických chyb a účelových nepřesností, které evokují, že je vše špatně a operace v Afghánistánu i smrt našich vojáků jsou zcela zbytečné,“ napsala Černochová v prohlášení.

Sám Václav Klaus ml. redakci Echo24 řekl, že záležitost se probírat nebude. „A jestli – bude to uzavřené jednání klubu – nikoli tyjátr pro novináře,“ napsal ve zprávě Václav Klaus ml.

Den před jednáním klubu Václav Klaus mladší uveřejnil, že bude do Senátu volit svého spolustraníka Milana Golase, který kandiduje na Praze 8. Podpořil také dlouholetého senátora Jaroslava Kuberu či Jaroslava Zemana. Klaus se však vyslovil proti bývalému rektoru Masarykovi univerzity Mikuláši Bekovi a neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Pavlu Fischerovi, kteří ve svých obvodech kandidují i s podporou ODS. „Podporovat „nezávislé“ sluníčkářské šíbry – Bek (Brno), Fischer (P12), mě však nedonutí ani hlavní kancelář. Politika se má dělat principiálně, nikoli vychcaně až za hrob,“ uvedl Václav Klaus ml.

SPD je demokratická strana, tvrdí Klaus

Není to poprvé co Václav Klaus ml. podporoval jiného kandidáta než jeho strana. Ve druhém kole prezidentských voleb podporoval veřejně současnou hlavu státu Miloše Zemana, i když ODS podporovala protikandidáta Jiřího Drahoše. „Spoléhat na prezidenta Zemana, že nástupu nové postdemokracie bude účinně čelit, je podobné jako spoléhat na Edvarda Beneše v zimě roku 1948. Je to taky socialista (jako Beneš) a podobně nemá sil na rozdávání. Ale zas volit maskota všech těchhle nových věcí – se nedá už vůbec. Budu volit Zemana,“ napsal tehdy Václav Klaus ml.

Minulý rok v listopadu se stal také jediným poslancem Demokratického bloku (tj. ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL), jenž podpořil poslance Radka Kotena (SPD) na post předsedy bezpečnostního výboru. Ostatní poslanci z čtveřice stran se hlasování zdrželi, nebo hlasovali proti. Klaus ml. s Kotenem, jenž vzbuzuje mezi poslanci kontroverze například svými příspěvky na Facebooku, problém neměl. „SPD je normální demokratická strana,“ řekl tehdy Klaus ml. pro deník Echo24.

Zdroj

Webdesign: Kabris|NET