Asijská piva v Česku

Publikováno 08.07.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota najdete po otevření Zdroje

Asijské restaurace a bistra se staly součástí české gastrokultury. A tedy i piva, která v nich jsou k mání. Toho si PPE nemohla nevšimnout, a tak se u nás nejčastěji prodávaným asijským pivům podívala na zoubek.

(Pokračování textu…)

2024 Slovenské finále: Tón určuje pivovar Steiger

Publikováno 28.06.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto po otevření Zdroje

19. června l.p. 2024 zasedla slovutná porota První Pivní Extraligy, aby vybrala nejlepší průmyslově vyráběný slovenský ležák. Vzorky do této seance nám už po několikáté dodal Honzův syn, který se při jejich nákupu ve slovenských pivotékách často setkává s udivenými dotazy typu: „Slovenské pivá? A čo s nimi, preboha, budete robiť??“ – no degustovat přeci, práce jako každá jiná.

(Pokračování textu…)

Pivař a blondýna aneb neotřelý průvodce pivním světem

Publikováno 19.06.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Již po dvanácté se sešli pod letohrádkem Belveder u Pražského hradu zástupci minipivovarů a jejich příznivci. Ctitelů pěnivého moku se tam sešlo přes 2500. A nejen jich. Svoji knihu tam například představili i Daniela Kovářová a Ladislav Jakl. Jen škoda, že si člověk tuto publikaci nepřečetl dříve, než na festival vstoupil. Nemusel by se následně divit některým zajímavým produktům a určitě by se k pivu choval s větší úctou.

(Pokračování textu…)

5/2024 Holba zaslouží hobla!

Publikováno 18.06.2024 v kategorii: Pivo

Foto najdete po otevření zdroje

Ležák Holba Šerák zvítězil v pátém (posledním) základním kole 15. ročníku PPE. Spolu s ním postupují Černá Hora Ležák, Radegast Ryze hořká 12 a Březňák Ležák staré školy. Na posledním místě skončila dvanáctka Staropramen.

(Pokračování textu…)

Tucet je pěkně kulaté číslo

Publikováno 16.06.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

a toho jsme právě letos dosáhli. Ano, letošní Festival minipivovarů na Pražském hradě je již dvanáctý“ (ředitel festivalu Jan Šuráň). Tedy, správně by to měl být ročník třináctý, ale v roce 2020 se festival kvůli covidu nekonal. Letos byly festivalovými dny pátek 8. června (od 14 do 20 hodin) a sobota 9. června (12-20 hod.), v místě obvyklém – na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem V ceně vstupenky byl tradičně katalog pivovarů, degustační sklenice a neomezená degustace.

(Pokračování textu…)

V soutěži Pivo Ústeckého kraje bodoval litoměřický pivovar a Kocour z Varnsdorfu

Publikováno 15.05.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

V Litoměřicích se konal třetí ročník soutěže Pivo Ústeckého kraje. Jedenáct minipivovarů s bezmála padesátkou vzorků usilovalo o ocenění odborné poroty. Nechyběla světlá výčepní ani tmavé ležáky.
(Pokračování textu…)

4/2024 Večer plný překvapení

Publikováno 29.04.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota najdete po otevření Zdroje

Mašina První Pivní Extraligy se, bez ohledu na přízeň či nepřízeň počasí, neúprosně a neustále valí dopředu a přináší přehled o stavu pivního trhu ležáku v českých zemích. Nehledí přitom na bývalou slávu renomovaných značek nebo postavení přehlížených outsiderů v preferencích pivařů. Prostě v PPE, narozdíl od politiků, opravdu měříme všem stejně, padni, komu padni. A včera opravdu padalo.

(Pokračování textu…)

3/2024 Co se děje ve Strakonicích?

Publikováno 26.04.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota najdete po otevření Zdroje

III. kolo První pivní extraligy se konalo v První Pivní Tramwayi – ostatně jako většinou – a sice 9. dubna 2024. Uvedla ho věta našeho nákupčího, která sice prý není původně jeho, nicméně uvodila stav který měl asi nastat, ale který kupodivu naštěstí nenastal. Hadži tak pod vousy zažbrblal:
„Den, kdy se smích plíží pryč, je dnes … „

(Pokračování textu…)

2/2024 Přišel, viděl, Litovel

Publikováno 10.04.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota najdete po otevření Zdroje

Druhé kolo 14. ročníku PPE začalo nevesele. Jak si před rokem náš viceprezident přál, kdy se sešla po dlouhé době celá degustační komise, aby se tak dělo pravidelně, tentokrát chyběl právě on, jelikož moudře hovořil o pivu na rádiu Beat. To nebylo vše, degustační archy se zapomněly, časomíra zaspala, sklo se rozbilo.. Ale vše se vyřešilo, naše pivonošky byly opět skvělé a mohli jsme přikročit k dílu.

(Pokračování textu…)

Pod dohledem Viktora Cibicha

Publikováno 09.04.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota naleznete po otevření Zdroje

Podstatným podkladem pro náš pivní zájezd do Velkého Března byly výsledky říjnového finálového kola První pivní extraligy. Březňák vyhrál. A tak tradičně muselo dojít k návštěvě pivovaru. Po delším ladění termínů zúčastněných k naší návštěvě nakonec došlo. Tradice ten den dominovala. Jak cestou vlakem s tradičními řízky, tak cílem – pivovarem, který je více než tradiční a na samotné tradici vaření piva si zakládá. Dalo by se podotknout, že mu nic jiného nezbývá, protože stále vaří v předválečné varně.

(Pokračování textu…)

01/2024 15. ročník První pivní extraligy zahájen

Publikováno 08.04.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota naleznete při otevření Zdroje

Tak nám po zimní pauze 12. března 2024 začal patnáctý ročník První pivní extraligy, jako již tradičně v První pivní tramwai na Spořilově. 

(Pokračování textu…)

Třeboňské pastorále: Opatrný rozmach pivovaru Regent

Publikováno 15.03.2024 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Poklidná až zádumčivá krajina plná luk, lesů, pastvin a hlavně rybníků, takové je Třeboňsko. Ta krajina ovšem nevznikla jen tak sama od sebe, nýbrž je důsledkem promyšlené lidské činnosti. Za přerodem původně močálovitého kraje do dnešní podoby, nesoucí status Chráněná krajinná oblast, stojí opravdu plejáda velkých osobností naší historie, počínaje panem Vítkem z Prčice, který zde získal či založil (prameny se různí), osadu Vítkův Dvůr, pozdější město Třeboň.

(Pokračování textu…)

Točte se, federálové, okolo Třeboně

Publikováno 02.02.2024 v kategorii: Pivo, Publikované články

Foto naleznete po otevření Zdroje

Z naší federace už Slováci dávno odešli, ale v pivu jsme pořád na jedné lodi. Prokazuje to i Česko-slovenské Superfinále, které PPE pořádá už od roku 2011. Do něj vždy postoupí nejlepší piva z celoroční degustace českých ležáků a nejlepší piva z jednorázového slovenského finále.

(Pokračování textu…)

Smějí piloti pít pivo?

Publikováno 31.01.2024 v kategorii: Pivo, Publikované články

Foto naleznete po otevření Zdroje

No musejí! Když ho Kbelský pivovar vyrábí právě pro ně! A navíc je to nejlepší ležák v Praze. Rozhodla tak První pivní extraliga při své degustaci O krále Prahy, která se konala 11. listopadu v První Pivní Tramwayi.

(Pokračování textu…)

Finále 2023: Boj o druhé místo!

Publikováno 16.10.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Dne 11. října, tedy na den přesně rok po loňském, které bylo na den přesně rok po předloňském, bylo na programu finálové kolo soutěže o Nejlepší český ležák 2023. Takhle krásně na den přesně to vyšlo. Tradičním místem se stala opět První pivní tramway, neboť jinde si nás neváží tolik, jako právě zde.

(Pokračování textu…)

Finále 14. ročníku První pivní extraligy: vyhrál Březňák před Prazdrojem a Regentem

Publikováno 13.10.2023 v kategorii: Pivo, Video

Čtrnácté finále je kompletní

Publikováno 04.10.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

V úterý 12. září se u Bejčka v Tramwayi konalo druhé semifinále PPE, které zkompletovalo letošní finálovou desítku českých ležáků. Přineslo vcelku vyrovnaný souboj pivovarských gigantů se středními pivovary a potvrdlo vysokou kvalitu semifinálových ležáků.

(Pokračování textu…)

Plzeňské je komunikativní pivo a nejlepší je U Kocoura

Publikováno 11.09.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fotky naleznete po otevření Zdroje.

Testovali jsme kde co, ale nejvyhlášenější pražské plzeňské hospody ještě ne. Proto jsme se po dvouletém odkladu kvůli covidu a pak nesnesitelnému horku, do toho pustili letos v rámci takzvané vložené soutěže. A to symbolicky na konec prázdnin, 1. září 2023. A byl to věru zajímavý, ve finále i sociální, experiment. Hodnotili jsme kvalitu piva, obsluhu, hajzly a celkový dojem stupnicí od jedné do pěti, přičemž za jedna bylo nejvíc. A mimo soutěž i cenu piva.

(Pokračování textu…)

STRNULÁ MYSL – PIVOVARSKÉ RESTAURACE NA OKRAJI PRAHY (SEKTOR SEVER A SEVEROZÁPAD)

Publikováno 08.09.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fotky naleznete po otevření Zdroje.

V roce 2019 zahájila První pivní extraliga novou edici vložených soutěží formou půldenní výjezdní degustace po pivovarských restauracích na okraji Prahy  a to ambiciózní trasou od západního okraje až na jihovýchod. Následoval druhý ročník, který se ještě stihl před hlavními pseudopandemickými omezeními. V srpnu 2020 vedla neméně ambiciózní trasa z jihovýchodu až na sever metropole. Zmatky let 2021 a 2022 se podepsaly i na dalším pokračování objezdu Prahy a tak bylo třetí kolo realizováno až v letošním předposledním srpnovém dni.

(Pokračování textu…)

1. semifinále 2023 Staroškopek jede na vítězné vlně ?!!

Publikováno 08.09.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Dne 29.08.2023 se uskutečnilo v První Pivní Tramwayi I. Semifinále První Pivní Extraligy. A vítězem tohoto semíčka se stal opět světlý ležák Starobrno Medium. A to dokonce jako v pátém kole shodně s velmi slušnými 30 body ?!!! Jsme tedy všichni napnuti a o to víc se těšíme na finále PPE, které proběhne, klidně i za vašeho dohledu, dne 11. října 2023 zase v První Pivní Tramwayi.

(Pokračování textu…)

Sládkovi zaplatím, ale státu?

Publikováno 01.09.2023 v kategorii: Pivo, Publikované články

Prazdroj zdražuje. O korunu padesát na půllitr. A zcela jistě ho budou následovat ostatní pivovary. V drahých restauracích zdražení skoro nikdo nepozná, pro vesnické hospody, taktak přežívající, může být likvidační.

(Pokračování textu…)

Ladislav Jakl o pivní pestrosti pro server Pivo-pivo.cz

Publikováno 29.08.2023 v kategorii: Pivo, Rozhovory

https://www.pivo-pivo.cz/svet-piva/pivni-pestrost-a-ladislav-jakl/

Slovenské finále 2023 Vítězem Stein, vzestup pivovaru Steiger pokračuje!

Publikováno 15.08.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota naleznete po otevření Zdroje

Zatímco ještě v roce 2020 obsadily produkty pivovaru Steiger Vyhne poslední čtyři místa, letos tomu bylo přesně naopak. Již 13. ročník soutěže o nejlepší slovenský průmyslově vyráběný ležák se uskutečnil 1.8. 2023 již tradičně v První Pivní Tramwayi.

(Pokračování textu…)

Festival minipivovarů na Pražském hradě

Publikováno 11.06.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Českomoravský svaz minipivovarů pořádá každým rokem Festival minipivovarů na Pražském hradě, který má za účel představit veřejnosti produkci minipivovarů z celé České republiky a porovnat ji s blízkým zahraničím.

(Pokračování textu…)

DRUHÝ ROČNÍK SOUTĚŽE PIVO ÚSTECKÉHO KRAJE JE ZA NÁMI

Publikováno 18.05.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Druhý ročník soutěže Pivo Ústeckého kraje již zná své vítěze. Dnes odpoledne
proběhlo v rámci Ústeckého pivního jarmarku slavnostní vyhlášení výsledků soutěže,
která se konala v devíti kategoriích. Stalo se tak za přítomnosti akreditovaných
degustátorů, zástupců pivovarů, Ústeckého kraje, města Litoměřice i návštěvníků
jarmarku.

(Pokračování textu…)

5/2023 Staroškopek vítězem, Strakonice zase na chvostu

Publikováno 03.05.2023 v kategorii: Pivo, Publikované články

Foto naleznete po otevření Zdroje

Pátým základním kolem skončila eliminační část letošního ročníku První pivní extraligy. A opět se velké značky pomíchaly s regionálními tituly. Do semifinále postupuje Starobrno Medium, Vévoda 11, Tambor 11 a Patriot 11. Vyřazeni jsou někdejší vítězové Radegast a Staropramen, už tradičně poslední skončil kousek ze Strakonic, tentokrát Otavský zlatý.

(Pokračování textu…)

Vítězství do Třeboně

Publikováno 27.04.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Jedno z nejvyrovnanějších kol v historii První pivní extraligy, kdy prvních 8 vzorků se vešlo do 4 bodů, takže opravdu  každý bod rozhodoval.

(Pokračování textu…)

Alois 11 – Král Prahy

Publikováno 30.03.2023 v kategorii: Pivo, Publikované články

Foto naleznete po otevření Zdroje

V Praze je kolem padesáti mikropivovarů. A skoro všechny produkují svůj ležák. Proto První pivní extraliga před lety založila jako svůj doprovodný program soutěž Král Prahy – o nejlepší ležák vyráběný na území hlavního města.

(Pokračování textu…)

3/2023 Dudácký poprask na Spořilově!

Publikováno 30.03.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Na den učitelů, sešla se tradiční platforma První Pivní Extraligy, aby ve svém třetím základním kole posunula do semifinálových kol dalších pět titulů. V kole plném emocí nechyběli prohry ani výhry a rovněž se našlo i naprosto havarované pivo.

(Pokračování textu…)

Degustační soutěž minipivovarů ovládl Pivovar Trilobit

Publikováno 27.03.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

V pátek a v sobotu se v Pivovarském dvoře Zvíkov konal již 15. ročník Jarní ceny českých sládků, největší soutěže piv z minipivovarů v Evropě, v níž mezi sebou v 15 kategoriích soupeřilo 149 pivovarů se 709 vzorky piv. Nejprestižnější cenu, tedy první místo v kategorii světlý český ležák, získal pražský Pivovar Trilobit.

(Pokračování textu…)

Gambáč opět na špici, Svijany u dna

Publikováno 22.03.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

V úterý 14. 3. 2023 se uskutečnilo druhé kolo základní části čtrnáctého ročníku První Pivní Extraligy. Opět nastoupila degustační náhradnice Marcela Titzlová, která se již pomalu, ale jistě stává standardním členem týmu. Opět také zazářily pivonošky s vynikajícím časem pod sedm minut, a ještě se u toho stačily usmívat a pózovat přítomným fotografům.

(Pokračování textu…)

1/2023 Recept na vítězství? Zrušit pivovar!

Publikováno 16.03.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota naleznete po otevření Zdroje

1. kolo První Pivní Extraligy XIV. ročníku, konané dne 1. března 2023 v První Pivní Tramwayi. Podobný titulek tu byl nedávno, když vyhrál Uherský Brod, který se přitom po zavření svého pivovaru vyrábí v Černé Hoře. A teď to tu máme zase. Ale popořádku.

(Pokračování textu…)

Česko-Slovenské superfinále 2022: Skóre se otáčí, vítězem přerovský Zubr!

Publikováno 12.01.2023 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Těšili jsme se těšili, až jsme se dočkali vytouženého výletu do Liptovského Mikuláše za novými pivními zážitky. No a kdy jindy přijet do Liptovského sv.Mikuláše než na svátek sv. Mikuláše… Pravda, krásné podtatranské krajiny jsme si v postdušičkovém počasí příliš neužili, zato půvabná slovenská děvčata kolem nás sem tam přece jen občas zavířila a pivní zážitky? Tych bolo, ako sa hovorí, neúrekom.

(Pokračování textu…)

Daně a smrt. Smrt pivovarům?

Publikováno 10.01.2023 v kategorii: Pivo, Publikované články
Tak prý nám chtějí zvýšit daně na pivo. Prý na „točené“. A co točené víno, limonády, točený salám? Ne, jen pivo. A to my, Češi, rádi o pivu prohlašujeme, že pivo je naším národním nápojem.

(Pokračování textu…)

Král Prahy 2022 se jmenuje Alois

Publikováno 09.12.2022 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Foto naleznete po otevření Zdroje

Šestý ročník soutěže o Krále Prahy byl, na rozdíl od předešlých covidových, spjat s velkým očekáváním. Pražské minipivovary už rok vaří o sto šest, tak hurá do toho a obejít či objet pětatřicet pivovarů. Ano, tolik jich na území hlavního města vaří klasický ležák.

(Pokračování textu…)

Pivovarníci z celé republiky hledali recept na krizi: k růstu cen vstupů se připojila velmi špatná úroda chmele

Publikováno 17.11.2022 v kategorii: Ozvěna, Pivo
V souvislosti s problémy ekonomiky čelí malé i velké pivovary v České republice riziku poklesu poptávky po tradičním českém pivu. Produkce piva je zároveň zasažena bezprecedentním růstem nákladů, které ohrožují ekonomickou existenci pivovarů. Ohrožena je také dostupnost chmele, zásadní suroviny pro tradiční české pivo – na chmelnicích v Česku se ho letos urodila přibližně polovina ve srovnání s rokem 2021. Recepty na krizi hledali pivovarníci v srdci Krušných hor na Božím Daru. Informuje o tom tisková zpráva skupiny ARIX CZECH HOP.

(Pokračování textu…)

Pivo těžce zkoušené

Publikováno 01.11.2022 v kategorii: Pivo, Publikované články
Loni na podzim byl konečně po různých peripetiích otevřen pivovar BadFlash v pražských Kobylisích. Ale když už jsme u Prahy a pivovarů: daleko víc jich v posledních dvou letech padlo.
(Pokračování textu…)

Trochu dobrodružné Finále PPE 2022

Publikováno 17.10.2022 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Fota naleznete po otevření Zdroje

Dne 11. října 2022, tedy na den přesně rok po loňském, bylo na programu finálové kolo soutěže o Nejlepší český ležák 2022. Tato již třináctá finálová degustace v historii PPE uzavřela letošní klání mezi českými průmyslovými pivovary.

(Pokračování textu…)

2. semifinále 2022: Konec Vévodů v Čechách?! Zvítězil náhradník náhradníka!

Publikováno 04.10.2022 v kategorii: Pivo

Děláte-li nákupčího pro degustace První Pivní Extraligy, máte někdy docela pestrý život, kdy o překvapení není nouze. Ta, jak už to bývá, přijdou v tu nejméně vhodnou chvíli. Třeba vás překvapí, když jdete do krámu koupit pivo, které tam měli deset let, a ono tam najednou není. Tak jdete do jiného krámu a tam taky není. Tak zlítáte celou Prahu a furt nic.

(Pokračování textu…)

Ještě jednou 15+ Krajní meze: Škrtat – neškrtat, škrtit – neškrtit?

Publikováno 26.08.2022 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Anonymními degustacemi se První Pivní extraliga zabývá již více než dvanáct let. A celou dobu se nám jako bumerang vrací jedna otázka: Jak srovnat kalibraci hodnocení jednotlivých porotců tak, aby výkon jedince neovlivnil výsledek práce celé poroty? Či naopak: jak zajistit aby se jednotlivec nebál použít ostřejší hodnocení právě kvůli této obavě?

(Pokračování textu…)

Za Králem Prahy do pivovaru Moucha

Publikováno 19.08.2022 v kategorii: Pivo

S trestuhodným zpožděním proběhla až letos v únoru soutěž o Krále Prahy 2021. A se stejně trestuhodným zpožděním navštívila hojná delegace První pivní extraligy vítězný pivovar Moucha v Braníku, aby předala zástupcům pivovaru diplom a ochutnala jeho stávající produkci.

(Pokračování textu…)

Černohorský Patriot

Publikováno 18.08.2022 v kategorii: Ozvěna, Pivo

Druhý letní den jsme vyrazili předat ocenění za vítězství v československém superfinále 2021 za pivo Patriot 11 – Uherský Brod. Jak již jsme psali dříve, pivovar z úpatí Bílých Karpat je již nějaký čas zavřený (pivovar byl založen roku 1894 sládkem Fr. B. Janáčkem) a výroba značky „Uherský Brod“ se v červenci 2020 přesunula do Černé Hory;  pivovaru který je od roku 2010 také součástí koncernu Pivovary Lobkowicz Group, a.s. 

(Pokračování textu…)

Webdesign: Kabris|NET